2022'de Mimarın Göbeği Konukları

mimarizm.com / 15 Ocak 2023
2022 senesinde Mimarın Göbeği'nde yer alanları sizler için bir araya getirdik.

Gastronomi ile tasarım ilişkisine odaklanan “Mimarın Göbeği” bölümünde; Bir Kültür ve Kent Mirası: Kurukahveci Mehmet Efendi, Müdavimlerin Mekânı: Karaköy Lokantası ve Yeni Nesil Meyhane: Veranda Pera mekanlarına yer verdik. Ayrıca Caglayan Architects ile Gastronomi ve Mimarlık Üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

2022 Mimarın Göbeği

Bir Kültür ve Kent Mirası: Kurukahveci Mehmet Efendi

Kurukahveci Mehmet Efendi'nin 150. yılında, Eminönü’nde bulunan yeni binanın yapımı ve Kadıköy’deki mağazanın yeni yerine taşınmasına dair tüm hikâyeye Mimarın Göbeği'nde yer verdik. Dr. Y. Mimar ve Restorasyon Uzmanı Olcay Aydemir moderatörlüğünde, Y. Mimar, Restoratör, Özen Mimarlık Mühendislik Kurucularından Seda Özen Bilgili'nin konuk olduğu söyleşi Kurukahveci Mehmet Efendi'nin Eminönü Tahmis Sokak'ta yer alan yeni binasında gerçekleşti. Söyleşiye dair kısa başlıkları buradan okuyabilir, tamamını ise YouTube kanalımızdan seyredebilirsiniz.

Müdavimlerin Mekânı: Karaköy Lokantası

Mimarın Göbeği Karaköy Lokantası'nda... Proje detaylarını ve öne çıkan tasarımları Ypsilon Tasarım kurucusu Yeşim Bakırküre anlatırken, mekân sahibi Aylin Okutan Kurt ise, müşterilerine sundukları lezzetlerden bahsetti. Devamını oku.

Caglayan Architects ile Gastronomi ve Mimarlık Üzerine

Detaycı ve yaratıcı proje yaklaşımı, katılımcı projelendirme süreci, doğru ve sürdürülebilir mimari çözümleri ile hem yurt içi hem de yurt dışınde projelere imza atan Caglayan Architects'in hayata geçirdiği kurum içi yeme-içme mekân projelerinde uzmanlaştığını söylebiliriz. Ofisin kurucusu Umut Cem Çağlayan ile yemekhane, lokanta ve restoranların iç mekân tasarımları, çalışan aidiyeti ve mimarın mekânla kurduğu bağ üzerinden bir söyleşi gerçekleştirdik. Devamını oku.

Yeni Nesil Meyhane: Veranda Pera

İsmini Pera’daki ilk mekanından alan Veranda Pera’nın, Beşiktaş’taki yeni lokasyonunun iç mekan tasarımı SOTO’ya ait. Eski rakı evlerinden, yeterince değer görmeyen malzemelerden ve sıra dışı bir renk paletinden esinlenen SOTO, mekanın ruhunu hibrit bir stil ile yansıtmayı tercih etmiş. Devamını oku.

Tüm değerli konuk ve okuyucularımıza teşekkür ederiz. mimarizm.com'da yer alan tüm Mimarın Göbeği içerikleri için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :