2016 Akdeniz Mimar Sinan Ödülü'nün Sahipleri Açıklandı

mimarizm.com / 10 Ekim 2016
MED 21 programı kapsamında, Akdeniz coğrafyasının kentsel ve mimari değerlerini öne çıkaran eserleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen Akdeniz Mimar Sinan Ödülü, Dünya Mimarlık Günü’nde sahiplerini buldu. Ödüle bu yıl, Kuzey Akdeniz bölgesinden Fransız mimar Christian de Portzamparc; Güney Akdeniz'den ise Faslı mimarlar Saad el Kabbaj, Driss Kettani, Mohamed Amine Siana değer görüldü. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (Türkiye), Aristoteles Üniversitesi (Yunanistan), Milano Politeknik Üniversitesi (İtalya), Tunus Mimarlık Yüksek Okulu ve Petrović-Njegoš Vakfı (Karadağ) işbirliğinde düzenlenen Akdeniz Mimar Sinan Ödülü'nün töreni, Dünya Mimarlık Günü'ne denk gelen 3 Ekim 2016 tarihinde, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Törende, MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Tunus Mimarlık Yüksek Okulu Bölüm Başkanı, Ödül Komite Üyesi Prof. Najla Allani ve MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı’nın konuşmalarının ardından ödüller sahiplerine takdim edildi.

Büyük ödüller Fransa ve Fas'a

Akdeniz’in Kuzey ve Güney ülkelerini kapsayan iki kategoride yapılan değerlendirme sonrasında, Kuzey Akdeniz bölgesinden Fransız mimar Christian de Portzamparc; Güney Akdeniz bölgesinden ise Faslı mimarlar Saad el Kabbaj, Driss Kettani, Mohamed Amine Siana ödüle değer görüldü. 

Öğrenciler de ödüllendirildi

Öğrenci kategorisinde Güney Akdeniz birincilik ödülünü Muhammed Mashhour Batran, Güney Akdeniz Mansiyon ödüllerini ise Hassane Jeljeli ve Ali Abidi aldı.

Kuzey Akdeniz birincilik ödülüne Yunanistan'dan Despoina Valiada, Efthymia Stamatopoalou ve Thaleia-Dimitra Stenefanaki layık görülürken, Kuzey Akdeniz Mansiyon Ödülleri ise Eleni Boufeti, Aliki Vaina, İrana Viana ve Onur Değirmenci'ye verildi.

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Özgür Tuncer’in piyano konserinin ardından, dereceye giren öğrencilerin projelerinden oluşan sergi ziyarete açıldı. 

Uluslararası isimleri onurlandıran program

MED 21 Programı kapsamında, Akdeniz Bölgesi'ndeki mimari yaratıcılığı desteklemek amacıyla düzenlenen Akdeniz Mimar Sinan Ödülü'nün ilki 2014 yılında verilmiş; "Akdenizli Mimarlar" kategorisinde Shahira Fahmy ve Cengiz Bektaş; "Akdeniz'de Eser Vermiş Mimarlar" kategorisinde ise Bernard Tschumi ödüle değer görülmüştü.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :