16. İstanbul Bienali’nin Yeni Mekanı Belirlendi

mimarizm.com / 19 Ağustos 2019
16. İstanbul Bienali, Pera Müzesi ve Büyükada’nın yanısıra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi​’nin Tophane’deki yeni binasında gezilebilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali, 14 Eylül’de kapılarını açıyor. Bienal sergileri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada’da izleyicilerle buluşacak. 

İKSV, daha önce bienal mekânlarından biri olarak açıklanan Haliç Tersanelerinde, eski binalardaki asbestli malzemelerin temizlik çalışmalarının henüz tamamlanamadığının tespit edilmesi üzerine mekânın değiştirileceğini açıklamıştı. Yeni mekân arayışı sürecinde MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci ile yapılan görüşme sonucunda, Tophane’de, 5 numaralı Antrepo binasında yer alan MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin 16. İstanbul Bienali sergi mekânlarından biri olmasına karar verildi. 

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, 1937’de Türkiye modern sanatının başlıca eserlerini korumak, geliştirmek ve kamuyla paylaşmak amacıyla kurulmuştu. 2005’te 9. İstanbul Bienali ve 2011’de 12. İstanbul Bienali’nin de gerçekleştirildiği 5 numaralı Antrepo binasının müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar sekiz yıldır devam ediyordu. Kısa bir süre önce müzenin danışmanı olarak Vasıf Kortun’un görevlendirilmesiyle birlikte hız kazanan hazırlık sürecinin ardından müze, 2020 baharında, tasarımı Emre Arolat’a ait olan yeni binasında kapılarını açmaya hazırlanıyor. 

Yedinci Kıta’ya Ziyaretler 14 Eylül’de Başlıyor

Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde Yedinci Kıta başlığıyla düzenlenen 16. İstanbul Bienali’nde 26 ülkeden 50’nin üzerinde sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri yer alacak. Yedinci Kıta başlığını okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isimden alan bienal, insanların sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji veya arkeolojinin araçlarıyla bakan çalışmalara yer vererek sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açmayı hedefliyor.

16. İstanbul Bienali, 14 Eylül’den itibaren 10 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • İsmail Hakkı Aksoy 3 yıl önce 16. İstanbul Bianeli kültür hayatımıza büyük katkısı olacaktır. Emeği geçen herkese ve sponsorlara teşekkür ederiz. Mimarizmde yayınlanıp duyurulduğu içinde ayrıca teşekkürler.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :