16. BETONART Mimarlık Yaz Okulu

mimarizm.com / 12 Mayıs 2017
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)'nin 2002 yılından bu yana “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun on altıncısı, 20-29 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bursa Çimento ve Bursa Beton’un katkıları ile Bursa Çimento’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek. Etkinliğin son başvuru tarihi, 20 Mayıs.

Küratörlüğünü PAB Mimari Tasarım’dan Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım’ın, moderatörlüğünü H. Furkan Balcı, Demet Mutman, Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen, Cemal Çobanoğlu ve Onaranlar Kulübü’nün yapacağı 16. BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun teması, “Bir şans daha ver!” olarak belirlendi.

Küratörlerin temaya ilişkin açıklaması şöyle:

“Çağımızın en büyük sorunlarından birinin hızlı ve ölçüsüz tüketim olduğunu söylemek mümkün. Satın alınan ürünler miadını artık çok daha kısa sürede dolduruyor, “moda”ları göz açıp kapayıncaya dek geçiyor ve bu durum bizleri pek fazla düşünmeden yenilerini almaya, üretim-tüketim döngüsünün bir parçası olmaya itiyor. Bu döngünün sonucu ise denizleri ve ormanlık arazileri doldurmaya başlayan atık yığınları. Döngüyü kırmanın bir yolu da miadı dolan ürünlerimize bir şans daha vermek ve onların daha uzun ömürlü kullanılmalarını sağlamak, bozulanları onarmak (tamir – repair), kullanım sürecinin sonuna geldiğini düşündüğümüz eşyaları küçük müdahalelerle yeni işlevler için değerlendirmek (ileriye dönüşüm – upcycle) gibi yöntemler olabilir mi?”

Atölye çalışmasının hedefi ise, betonun kolay şekil alma, akışkanlık, dayanıklılık, farklı malzmelerle bir araya gelebilme, farklı doku ve renklerle çeşitlenebilme gibi özelliklerinden faydalanarak sahip olduğumuz ürünlere bir şans daha vermek, betonu tamamlayıcı ya da iyileştirici bir malzeme olarak kullanarak atık eşyalarımızı tamir etmek ya da "ileriye dönüşüm" (upcycling) anlayışıyla yenileyerek üretim-tüketim ilişkilerini tekrar sorgulamak şeklinde tanımlanıyor.

 16. BETONART Mimarlık Yaz Okulu

Türkiye’nin çeşitli okullarından 3. sınıfı bitirmiş mimarlık öğrencilerinin katılacağı yaz okulunda, atık eşyaları tamir ederek ya da ileriye dönüşüm anlayışıyla yenileyerek üretim-tüketim ilişkileri sorgulanacak.

Her yıl farklı kentlerde farklı temalarla gerçekleşen Yaz Okulu’nun 16.'sına katılmak için 20 Mayıs’a kadar betonart.com.tr’den başvuru yapılabilir.

Başvuru için tıklayın. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :