13. PMOGENÇ Yaz Kampı Tamamlandı

mimarizm.com / 06 Eylül 2022
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından, 22 Ağustos - 3 Eylül 2022 tarihleri arasında 13.sü düzenlenen PMOGenç Yaz Kampı tamamlandı.

22 Ağustos – 3 Eylül 2022 tarihleri arasında, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından 13.sü düzenlenen PMOGenç Yaz Kampı; 14 üniversiteden 32 öğrencinin katılımı, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Expo 2021 Genel Sekreterliği iş birliği ve Adaplant, Bioart ve Garden Koala firmalarının destekleriyle Hatay Expo 2021 alanında gerçekleştirilmiştir.

Kampta, Expo Hatay 2021 alanında yer alan ve dünyanın en büyük 2. mozaiği unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabına giren "Varoluş Mozaiği" çeperinde günümüzün en önemli sorunlarından olan iklim krizi ile su kıtlığına karşı üretilecek çözümlerin başında gelen mavi/yeşil altyapı, su sürecinin yönetilmesi konularını hedef alan yağmur bahçesi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan yağmur bahçesi ile birlikte biyoçeşitliliği ve polinatör canlıları destekleyecek peyzaj tasarımı da kampa katılan Peyzaj Mimarlığı öğrencileri tarafından yağmur bahçesi ile bütünleşik olarak tasarlanmıştır.

Expo Hatay 2021 alanında gerçekleştirilen kampa, Peyzaj Mimarlığı Odası'nı temsilen; Genel Başkan Yasin OTUZOĞLU, Genel Sekreter Özay YERLİKAYA, Hatay İl Temsilcisi Doç. Dr. Aylin ÇİNÇİNOĞLU SALICI, Hatay İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabriye Melis ÇİNÇİNOĞLU`nun yanı sıra Oda Teknik Personelleri Bilal Emre ARSLAN ve Hüseyin Burak SEVİM katılmıştır. Kamp süresince Ankara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim PERÇİN ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah YALÇINALP, kampa katılan öğrencilere yol gösterici eğitmen olarak yer almışlardır. 

Kampta ayrıca; Sayın Baki BULUT tarafından "yağmur hasadı, ölçümleri, malzeme, teknik ve yöntemleri sunumu", Sayın Erdal YEŞİL ve Peyzaj Mimarı Ahmet YILDIZ tarafından "suyun önemi ve kullanımı ile birlikte biyolojik gölet sistemleri, doğal olarak suyun arıtılması sunumu", Peyzaj Mimarı Sayın Serdar BOSTANCI tarafından "eskiz atölyesi" ve Ziraat Mühendisi Sayın Ahmet GÜLGÜN tarafından "kurakçıl çim alan tesisi ve zoysia çimi sunumu" gerçekleştirilmiştir.

Mesleki ve teknik bilgilerin yanında misafiri olduğumuz medeniyetler beşiği Hatay`ın tarihi hakkında bilgi edinmek amacıyla Hatay`ın önemli turistik ve tarihi alanlarından St. Pierre Kilisesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Müze Otel ve Titus Tüneli ziyaret edilmiştir.

Yoğun geçen kamp programının ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ, Expo Hatay 2021 Genel Sekreter Yardımcısı Musa ESKİOCAK, Hatay Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Murat BAYRAM`ın katılımıyla 3 Eylül 2022 Cumartesi günü proje sergisi, sunumu ve kokteyli gerçekleştirilmiştir. Kokteyle Odamızı temsilen Genel Sekreter Özay YERLİKAYA, Adana Şube Yazmanı Özlem AYTOK, Adana Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali DERSE ve Şeniz İŞCAN ATEŞ, Hatay İl Temsilcisi Doç. Dr. Aylin ÇİNÇİNOĞLU SALICI, Hatay İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabriye Melis ÇİNÇİNOĞLU, Gaziantep İl Temsilcisi Sait Ersin ÖZBADEM ve Temsilcilik Üyesi Halil İbrahim EREN, Kayseri İl Temsilcisi Başak GÜLESER, Oda Teknik Personelleri Bilal Emre ARSLAN ve Hüseyin Burak SEVİM, Yaz Okulu eğitmenlerimiz Ankara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim PERÇİN ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah YALÇINALP ile Hatay Expo yöneticileri ile öğrencilerimizin aileleri katılım sağlamıştır.

Sergide PMOGenç`li öğrenciler tasarladıkları "Yağmur Bahçesi"ni Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ ve konuklara anlatmışlardır. 13. PMOGenç Yaz Kampı`nın gerçekleşmesinde önemli desteği olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ ve Expo Hatay 2021 Genel Sekreter Yardımcısı Musa ESKİOCAK`ya teşekkür plaketleri Oda Genel Sekreteri Özay YERLİKAYA tarafından takdim edilmiştir.  Yaz Kampının gerçekleşmesinde emeği geçenlerin plaketleri ve kamp katılımcısı PMOGençli öğrencilerin katılım belgelerinin takdim edilmesiyle devam eden sergi Hatay Expo tarafından verilen kokteyl ile tamamlanmıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :