12. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 18 Kasım 2016
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın ödül töreni, 17 Kasım Perşembe günü The Grand Tarabya Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye mobilya endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş Türkiye tasarımını desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmaya; 36’yı aşkın üniversiteden toplam 257 proje başvururken, finale kalan 18 proje arasından 6 kategorinin birincileri belirlendi. 

Türkiye’de mobilya sektörünün gelecek vizyonunu ortaya koymak için MOSDER tarafından bu yıl 12. kez düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın sonuçları, 17 Kasım Perşembe günü The Grand Tarabya Otel’de gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı. 

Törene, MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, dünyaca ünlü İtalyan mimar ve tasarımcı Federico Delrosso, MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Erdoğan, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş’ın yanı sıra jüri üyeleri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

Tasarım Yarışması bu yıl rekor kırdı

MOSDER’in tasarım vizyonuyla her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ve 36’yı aşkın üniversitenin iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinden 257 öğrencinin başvurduğu yarışmada; oturma-dinlenme, depolama-koruma-düzenleme, tamamlayıcı mobilya ve aksesuar, genç odası, uyuma ve engelliler için ev mobilyası kategorilerinde verilen ödüller sahiplerini buldu.

Yarışmada sunulan projeler; alanında uzman sektör liderleri, akademisyenler ve profesyonel tasarımcılar tarafından değerlendirildi. Jüri değerlendirmesi sonucu yarışmaya katılan 257 projeden 18’i finale kalmaya hak kazanırken, toplam 41 proje başvurusuyla en çok başvurunun geldiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ayrıca 10 bin TL’lik Üniversite Ödülü'ne değer bulundu.

Tasarımcılara ‘Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi’ 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da MOSDER üyeleri, finalist projelerin prototiplerini üretimini üstlendi. Yarışma finalistlerine başarı sertifikası ve toplam 84 bin TL ödül, tasarım haklarının korunması için finale kalan projelerin sahiplerine de Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylı ‘Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi’ verildi. 

Doğan: “Geleceğimizi emanet edeceğimiz genç beyinleri çok önemsiyoruz”

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bilginin yeniden hakim olduğu bir dünyada, verimliliği artırarak gelişmişlik sıralamasında üst sıralarda yer bulmak için gençlere büyük rol düştüğünü söyledi.

İsmail Doğan

Doğan, "Sektörümüzde verimliliği artırarak gelişmişlik sıralamasında üst sıralarda yer bulmak, inovatif ve AR-GE destekli çalışmaların sonucunda meydana geliyor.  Bu nedenle, dernek ve/veya sivil toplum örgütleriyle üniversiteler arasındaki işbirlikleri, şirketler için büyük bir önem taşımaya başladı. Bilgiye dayalı yenilikçilik ve üretkenlik kapasitesinin tetiklenmesi ve buna bağlı bir ekonomik refah ancak; eğitim, tasarım ve inovasyonun bir bütün olarak ele alınmasıyla gerçekleştirilebilir. İşte tam bu noktada, MOSDER, Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ile her yıl gençlerimize ve sektörümüze katkı sağlamaya devam edecektir” dedi. 

 
Birincilik ödülüne değer görülen öğrenciler:

Oturma-Dinlenme:
"Beatle", Nur Eryılmaz, Burak Aykan / Kocaeli Üniversitesi, İç Mimarlık

Depolama-Koruma-Düzenleme:
"Virgo", İrem Kaydu / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İç Mimarlık

Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar:
"Based", Ümit Işık / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı

Uyuma:
"Daidalus", Pınar Özer, Jülide Nesrin Dindar, Özlem Kale / Marmara Üniversitesi, İç Mimarlık

Genç Odası:
"Füzyon Çalışma Masası", Sinan Altun / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı

Engelliler için Ev Mobilyası:
"Circle", Tuğçe Çelimli / İzmir Ekonomi Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım


Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması hakkında:
2005 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na bugüne kadar 3 binden fazla proje katıldı. 12 yıllık süreçte bugüne kadar toplam 1 milyon TL’nin üzerinde ödül dağıtıldı. Her yıl MOSDER’in duyurularını takip eden genç yetenekler, yarışmaya hak kazanmak için olanca güçleriyle yarışırken; mobilya vitrinlerine giden yolculukta ödülle buluşan tasarımını aynı zamanda tescilleyen gençler, ileriki çalışma hayatlarında bu yarışmanın büyük rol oynadığı bilinciyle hareket ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :