Mamut Art Project: "VIRO-MANIFESTAL"

Neval Tarım; Mimar/Sonik Sanatçısı / 07 Kasım 2020
Mamut Art Project sanatçılarından Neval Tarım, Covid-19 salgınının yaygınlaştığı dönemde üretmeye başladığı, pandemi tarihinin arkasındaki politika ve dinamikleri anlama ihtiyacından yola çıkan "VIRO-MANIFESTAL" adlı çalışmasını anlattı. Sergiyi gezmek için son gün 8 Kasım Pazar.

Neval Tarım, VIRO-MANIFESTAL, Manifestal Metin-Ses Kompozisyonu ve Video, 2020, Sabit Medya Ses (iki kanallı-stereo), Kodlanmış Görsel ve Yazı İçeren Video, Metin Altlığı, 8’20’

"2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra, 2 sene bir mimarlık ofisinde tasarım, uygulama ve proje yürütücülüğü görevlerini üstlenerek mesleki pratiklerimi deneyimledim. 2018 senesinde İTÜ MİAM / Müzik İleri Araştırma Merkezi’nde Sonik Sanatlar (Sonic Arts) programında yüksek lisans çalışmalarıma başladım. Yüksek lisans eğitimim ile paralel olarak gelişen, bireysel ve/veya grup olarak çeşitli üniversitelerde ses odaklı mimari tasarım stüdyosu süreçlerine yürütücü olarak dahil olma deneyimim oldu. Çalışmalarımda ses, mekan, grafik ve metin kombinasyonlarını, bazen tasarım aracı bazense temsil aracı olarak kullanıyorum. Ses, fiziksel mekan ve zihin etkileşimlerinin mekansal algısı üzerine çalıştığım tezi, yazma sürecindeyim.

Mamut Art Project'in 2020 yılındaki edisyonuna dahil olduğum işim "VIRO-MANIFESTAL", pandemilerin tarihsel sürecini kapsayan manifestal bir metin/ses kompozisyonu ve videodan oluşmakta. Bu çalışmayı, pandemilerin tarihsel sürecini, global yıkıcılığının ve tekrarlanmasının sebeplerini farklı açılardan araştırmak, çeşitli spekülasyon/kaos ve denetim mekanizmalarına alet edildiğini vurgulamak ve çıkış yolları aramak niyetiyle ürettim. Malzeme olarak çeşitli zamanlardan ve dillerden konuşma seslerini kullandım. Bu malzemeleri seçerken ve kullanırken kriterlerim, manifestal metin altlığı ile aktarmaya çalıştığım fikirlerimdi. Çalışmanın omurgasını oluşturan bu metin altlığını kurgulama ihtiyacım, tüm karmaşık ve yoğun bilgi akışına maruz kalan zihnimi sadeleştirmek, bilgileri sınıflandırmak ve birbiriyle sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlamaktı. Düşüncelerimi en sade haliyle aktaracak bu altlığı oluşturduktan sonra, bu mesajları verebilecek içerikte konuşmalar topladım. Sadece konuşmaların içeriği değil, dil çeşitliliği ve kullandığım ses manipülasyonları da vermek istediğim mesajı aktarmak niyetinde. Aynı zamanda, metinler ile birlikte değişen sahneler kurgulamak istedim, sağdan soldan beliren spekülatif söylemler aniden yükselip, gerçekleri dile getiren yüzleştirmeci içeriklerden dikkatleri dağıtmaya çalışıyor. Ancak, gerçekleri duyuran kaynakların sayısı ve sesi artmaya başlıyor, bu şekilde spekülasyonlar susmasa da etkileri azalıyor. Tüm bu sesler, konuşmalar ve kurgu akademik dilde bir araştırma süreci ve dökümantasyona dayanmaktadır".

Videoyu izlemek için tıklayın

Randevu için: rsvp@mamutartproject.com


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :