İşte Senin İçin Uzaklardan Bir Şarkı

Aydan Öksüz, İletişim Danışmanı / 13 Mayıs 2020
Birçok festival, konser ve hatta yarışmalar dahil artık farklı online kanallar üzerinden düzenleniyor, geçmiş konser kayıtları dinleyicilere çevrimiçi olarak sunuluyor. Müziğin iyileştirici ve dönüştürücü etkisinin hepimize iyi gelmesi umuduyla derlediğimiz bu programları takip edebilirsiniz.

‘İçimdeki bütün dünlerle yeni bir şeye nasıl başlayabilirim?’ diyen Leonard Cohen’in The Future şarkısı eşliğinde gündelik meseleleri düşünüyorum. Bir günü bitirme telaşı ile hiç bitmesin dediğimiz o anlar arasındayız sanki bugünlerde. Bir an önce her şeyin normale dönmesini istiyor, normale dönüldüğünde ise ne yapacağımızı pek bilmiyoruz. Sabahın en erken saatinde uyanıyor, tüm bir günü en iyi şekilde değerlendirmek için her şeyi planlıyoruz. Belki dün kaçırdıklarımızı telafi etmek belki de güzel anları çoğaltmak istiyoruz yalnızca. Her ne olursa olsun tek bir amaçta birleşiyor, yaşadığımızın farkına varmak,  anlamını çoğaltmak istiyoruz. 

Yaratıcı eylemlerin -ki en başına doğayı koyarsak- ‘güzellikler paylaşılmak ister’ tanımını bu dar zamanların içinde daha da iyi anlıyoruz. Koronanın ilk günlerinde bir anda hayatımıza giren canlı yayınlara, online etkinliklere pek ısınamadığımız bir gerçek. Özellikle sanat gibi yakın temas gerektiren bir alanda böylesi mesafeyi haliyle hemen kabullenemedik. Ancak zaman içerisinde hem nitelikli işlerin artması hem de sanatın farklı disiplinlerinden bizi birleştiren seslerin yükselmesi; temasın farklı bir yönüyle tanışmamızı, zarif bir 'yakın mesafeyi’ mümkün kıldı. Birçok festival, konser ve yarışmalar dahil artık farklı online kanallar üzerinden düzenleniyor, geçmiş konser kayıtları dinleyicilere çevrimiçi olarak sunuluyor. Müziğin iyileştirici ve dönüştürücü etkisinin hepimize iyi gelmesi umuduyla derlediğimiz bu programları takip edebilirsiniz.

Akbank Caz Festivali kapsamında düzenlenen Evin Caz Hali konserleri, 15 Mayıs’ta Asena Akan ile devam ediyor. Klasik keman ve bas gitar çalan Akan, 15 Mayıs Cuma akşamı saat 20:00’da Akbank’ın instagram hesabı üzerinden konser verecek. 22 Mayıs’ta, Uraz Kıvaner’in piyano konseriyle devam edecek etkinlik, 29 Mayıs Cuma günü Güç Başar Gülle – Gitar / Apostolos Sideris - bas performasıyla sona erecek.

Beethoven’ın en iyi yorumcularından biri kabul edilen piyanist İdil Biret’in yaşam öyküsünü anlatan İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi” belgeseli online erişime açıldı. Eytan İpeker’in yönetmenliğini, Yoel Meranda’nın yapımcılığını üstlendiği belgesel, İdil Biret’in resmi internet sitesi ve Youtube kanalı üzerinden izlenebilir.

Paris Filarmoni Orkestrasıher gün geçmiş konserlerden etkinlikleri web sitesinden paylaşıyor. Jeanne Cherhal and Bachar Mar-Khalifé, Dominique A gibi farklı isimlerin konserlerine web sitesinden erişilebilir. 

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi müzik gruplarından Pink Floyd, koronavirüs salgını nedeniyle YouTube kanalından özel yayınlara başladı. İlk yayını, Ekim 1994’te Londra’da Earls Court’ta verdiği unutulmaz konser ile açan grup, 1995 yılında ‘Division Bell’ albümü için çıktığı turne kapsamında 14 gün arka arkaya konser vermiş ve bu konserlerin filmi de çekilerek ‘Pulse’ adıyla piyasaya çıkmıştı. Daha önce yayınlanmamış bazı konser görüntüleri de haftalık olarak hayranlarıyla buluşacak.

Live Music Archive, 220 binden fazla adet canlı müzik ve konser yayınına ev sahipliği yapıyor. Yerli sanatçıların performanslarının öne çıktığı konserlerin arşivlerine 31 Mayıs’a kadar buradan dinlenebilir. 

Viyana Devlet Operası, bugüne kadar ki opera ve bale performanslarının kayıtlarını dünya çapında ve ücretsiz olarak yayın yapan “Wiener Staatsoper” platformunun yanısıra buradan günlük ve ücretsiz olarak yayınlıyor.

New York Guitar Festival, 15 Mayıs tarihine kadar çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Konserler, her gün TSİ 23:00’da festivalin YouTube kanalından canlı yayınlanacak.

Burn Enerji İçeceğ itarafından organize edilen ülkenin ilk dijital elektronik müzik festival deneyimi Big Burn İstanbul Dijital Festival 9 Mayıs’ta başladı. Big Burn Dijital Festival’in lineup’ında global elektronik müzik sahnesinin yıldızlarından; Victor Ruiz, Philipp Straub, Teenage Mutants, Oc&Verde, Coyu’nun yanısıra lokal elektronik müzik sanatçılarından, Procombo, Evrim de Evrim, Tangun, Cure-Shot, Junior, Ozan Yazgan, Büber performanslarıyla evlere konuk olacak. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :