Gölge, Güneş ve Su

mimarizm.com / 27 Eylül 2007

P.S.1 Çağdaş Sanat Merkezi'nin bahçesi enstelasyonlarla şenlendi. Alışılmadık bir plajı andıran bahçe, Los Angeles'lı Ball-Nogues tarafından tasarlanan "Liquid Sky" ve "Droopscap" isimli enstelasyonlara ev sahipliği yapıyor. Modern Sanat Müzesi (MoMA) ve P.S.1 Çağdaş Sanat Merkezi tarafından her yıl verilen Sekizinci Genç Mimar Programı Ödülü'nü kazanan "Liquid Sky" ve "Droopscap" şehrin donuk olan bu bölümünü hareketlendirmek konusunda oldukça başarılı.

Bölgeye canlılık kazandırmayı amaçlayan enstelasyonlar, P.S.1'in önerisi üzerine kent oyuncağı olarak kurgulandı ve ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sert odunlardan yapılmış olan altı 'kule' avlunun merkezinde bulunuyor. Girişteki renkli mozaikten yapılmış olan yapı ise güneş ışınlarını müzenin beton duvarındaki ufuk çizgisiyle aynı hizada olan gergin ağ vasıtasıyla filtreliyor.

Nitekim suyun yakınlarındaki geniş şemsiyenin altına güneş ışınlarından korunmak mümkün. Ama bu anormal plajda, brandanın yüzeyini kaplayan kırmızı renkteki transparan polyester çok da güneş ışınlarından korumuyor.

Droopscape enstelasyonu ise küçük avlunun ortasında yer alıyor. İki kuleden oluşan enstelasyonun üzerindeki yaprak biçimindeki kırmızı polyesterir rüzgarda sallanması enstelasyonun en keyif verici yanlarından biri. Diğeri ise her bir kulenin üzerinde ki su fıçısının sık sık ziyaretçilerin üzerinde dökülmesi...

Derleyen: Filiz YAVUZ

Haber, Domusweb'den ve P.S.1 Çağdaş Sanat Merkezi'nin resmi web sitesinden derlenmiştir.

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :