"Global Kent"

Filiz YAVUZ / 18 Kasım 2009
1980'lerde esmeye başlayan liberalizm rüzgarı ile birlikte kent toprağının değer kazanması yeni bir meslek grubunun doğmasına da neden oldu. Kent toprağına değer kazandıranlar! "Land Devoloper / Arazi Geliştirici" olarak anılan bu grup, sihirli değnek ile dokunmuşçasına gözüne kestirdiği arazilerin fiyatlarını katlarken, bize de burada "kent ve kentleşme süreçlerini belirleme hakkı" olarak tanımladığı "kent hakkı" kavramıyla Lefebvre'i anmak düştü.

Kapitalizmin, devletin ve sermayenin kentsel mekanı kontrolü yardımıyla, dünyayı kentleşmeye götürdüğünü söyleyen Lefebvre haklı çıktı. Dünya "global köy" olmaktan çok "global kent" olmaya doğru ilerliyor…Dünyanın her bir tarafından her an duymaya alıştığımız örneklerin bir benzeri de Philadelphia ve Pennsylvania yakınlarındaki eski bir kasaba olan Northern Liberties'den geldi, ama bir farkla: Bu tip örneklerin çoğu eleştiri oklarına hedef olurken, "The Philadelphia Inquirer"ın mimarlık eleştirmeni Inga Saffron, satın aldığı eski bira fabrikasının yerine bir meydan yapan Bart Blatstein'ın iyi şeyler yaptığını söylüyor.

Mahalleli meydanı sevdi

Arazi geliştirme üzerine çalışan Bart Blatstein, on yıl önce şehir merkezinden birkaç mil ötede terk edilmiş bir bira fabrikası satın aldığında, mahalle sakinleri onun, sevimsiz ve kocaman bir alışveriş merkezi yapacağını düşünmüşlerdi. Blatstein'ın Roma'daki Piazza Novona meydanından ilham alarak fabrika binasının yerine kamusal bir meydan yapmaya karar verdiği duyulduğunda ise, bu meydanın kötü bir taklitten öteye gitmeyeceği endişesi mahalleyi sarmıştı.

Fakat işler mahallelinin korktuğu gibi gelişmedi ve Blatstein yaptığı, Piazza Novona'dan tamamen farklı olan meydan mahalleli tarafından çok sevildi.

The Philadelphia Inquirer Mimarlık Eleştirmeni Inga Saffron, kamusal alan yaratmanın önemine vurgu yaparak meydanın, mahallenin sert ve dayanıklı işçi sınıfının mirasını yansıtan malzemeler ve formlar kullanarak yapılmış olduğunu söylüyor.İşçi sınıfının mirasını metrekare fiyatlarını sıçrattı!

Yerel bir mimarlık ofisi olan Erdy McHenry tarafından tasarlanan meydan, mahalle için bir odak noktası oluşturması nedeniyle kamuoyu önderleri ve gayrimenkul uzmanlarınca da övgü ile karşılandı. Durumun gayrimenkul uzmanları tarafından övgü ile karşılanması olağan, çünkü 2000 yılında Blatstein bir açık arttırma ile 1.8 milyon dolara bu eski fabrika binasını aldığından beri Northern Liberties'de emlak satışları şaşırtıcı bir biçimde artmış. Yerel bir danışmanlık şirketi olan Econsult'a göre Blatstein'ten sonra bölgenin metrekare değeri 32 dolardan 140 dolara çıkmış.

Bu arada Blatstein'ın arazi geliştirmeden bir servet kazandığını da hemem ekleyelim.

Geçtiğimiz Mayıs ayında açılan meydan 80.000 metrekarelik bir toplanma alanına sahip. Modern görünüşlü biraların çevrelediği meydanın güney ucunda rehabilite edilmiş olan bir depo bulunuyor ve şimdilerde bu depo bir ofis binası olarak kullanılıyor. Aynı zamanda canlı performans gösterileri için de hizmet veren deponun dış duvarına asılı olan 40 metrelik ekran ise içeride yapılan gösterileri ya da bir takım spor karşılaşmalarını meydana yansıtıyor.

Haber, New York Times'tan derlenmiştir.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :