Gençlerin Hocası, Meslektaşlarının Dostu ve Çalışanlarının 'Dede'si Behruz Çinici'yi Uğurladık

mimarizm.com / 21 Ekim 2011

Bülent Özer: "Onunla tanışarak sihrine kapılanlar, onu asla unutamamışlardır"

"Gerçek kardeşimi kaybetmiş gibiyim. Bünyesindeki aşırı aktivite gücü, az rastlanan düzeydeki zekâsı ve hemen hemen her sanat dalındaki hayret verici yaratma becerisinin bileşkesi olarak sevgili Behruz fevkalâde ayrıcalıklı bir insandı. Aynı zamanda mükemmeliyetçi, yani perfeksiyonistti de…"Bütün bu karışım yakından tanıdıkça kendisini vazgeçilmez bir varlık, eşi bulunmaz bir dost kimliğine büründürmüştü. Bürosunu, evini ziyaret eden, onunla yemek yiyen bütün yabancıla, ister devlet adamı, diplomat, üniversite hocası, mimar, sançtı, isterse de öğrenci olsun, kendisinin sihrine kapılıp onu bir türlü unutamamışlardır. Bu seferki beklenmedik ayrılış, başta biz yakın dostlarını derinden yaralayan çok ağır bir acıdır. Ancak, hiç abartmadan ilâve edebilirim ki, Behruz'un cismen artık olmaması, ülkemiz için de kolayca telâfi edilebilecek kayıplardan değildir."


Melis Kanadıkırık: "Son gün kendi mezarını çizip gitmişti. Bu son projesiydi"

"Behruz Çinici, hocaların hocası, hocam, dedem… Onu Salacak'taki mabedi olan ofisinde tanıdım. Hem öğrencisiyim, çırağıyım hem de –onun tabiri ile- torunuyum. Bu hayatta belki kimsenin öğretemeyeceği şeyler öğrendim ondan. Saymak istesem de sayamam. Bana her koşulda güçlü, dimdik olmam gerektiğini öğretti.

"Her zaman yapıların sesi olması gerektiğini söylerdi. ‘Doğumhane masam' dediği masasında çizim yapardı. Onları avcunun içiyle severdi. Onlarla yaşardı. Her çekmecesi, her çizimi, tüm sevdikleri onun için çok değerliydi. Hep anlatırdı; ondan dinlenecek çok şey vardı. O kadar güzel anlatırdı ki, büyülenirdiniz. ‘Ben 160 yaşındayım' derdi. ‘Her günü 2 gün gibi yaşadım.' Her şeyden önce büyük bir bilgeydi.

"Sert görünümünün altında o kadar hassas bir insandı ki… Son gün doğum masasında kalemini bıraktığında kendi mezarını çizip gitmişti. Son projesiydi. Böylelikle onu da tamamlamış oldu. Bana ‘Nereden mezunsunuz?' diye sorsalar verebileceğim tek yanıt var: ‘Behruz Çinici Üniversitesi'nden mezunum.'"İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :