Ercan Ağırbaş'ın Ekibi 'Golden Horse'a Troya Yarışmasından Çifte Ödül

mimarizm.com / 01 Haziran 2011

Geçtiğimiz aylarda Mimarizm'in 'İş Dışı' ve 'Kentin Tozu' bölümlerine katkıda bulunan Ercan Ağırbaş'ın ekibi 'Golden Horse' , Troya Müzesi Yarışması için önerdiği projeler ile ikincilik ve satın alma ödüllerine değer görüldü. Yarışma projelerini Mimarizm okurları ile paylaşan Ercan Ağırbaş, kendisine çifte mutluluk yaşatan Troya yarışmasının, Türkiye'de ödül kazandığı ilk yarışma olması bakımından da önemli olduğunu belirtti.

Golden Horse ekibinin ikincilik ödülü alan projesini, proje raporundan cümleler eşliğinde sizlerle paylaşıyoruz...

Ercan Ağırbaş ve ekibinin, "Yerin altında bir şey inşa etmek elbette akıldışıdır" sloganından hareketle geliştirdiği, Troya Müzesi projesi; gerçek ve aydınlık temalarıyla ilişkilendiren "bugün" ile geçmiş mitos ve karanlık kavramlarına göndermede bulunan "dün" arasında iki yönlü bir diyalog oluşturuyor. Sonuçta, sergileme konseptine fazla müdahale etmeyen, çift dolamlı (iki kere dolanan) bir müze yapısı karşımıza çıkıyor.

"Işık, arkeoloğun hammaddesine, toprağa ulaşıncaya kadar yoğunluğu gittikçe azalarak, mekâna adımını attığı andan itibaren ziyaretçiye eşlik eder. Aşağıya inişte, yeraltındaki karanlığın karşısına güneşin renklerini koyuyoruz. Bu amaçla yapının bir tarafı yörede üretilen tuğlalarla tamamen kapalı, diğer tarafı tamamen açık, cam olarak tasarlanmıştır."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :