EKODesign 2011'de Kimler Var, Neler Var?

mimarizm.com / 11 Nisan 2011


Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)
tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan "EKODesign Konferansı"nda, dünyaca ünlü ve yeşil binalar ve kentler konusunda uzman yerli ve yabancı konuşmacılar bir araya gelecek; ödüllü yeşil bina çalışmaları, bu alandaki yasal düzenlemeler ve güncel, çarpıcı konu başlıklarını sektörün gündemine taşıyacak.

BASF – The Chemical Company, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda ve VitrA-Artema inovasyon sponsorluğunda 14 Nisan 2011 Perşembe günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek konferansta, kentsel planlama, mühendislik, mimarlık alanları, yapı malzemesi, gayrimenkul sektörü, ilgili sivil toplum kuruluşları ile kamu/yerel yönetimlerin yerli ve yabancı liderleri bir araya gelecek.

Yılın bu önemli etkinliği öncesinde, hem toplantının ana tartışma güzergahlarını oluşturan "Enerji Kimlik Belgesi" (EKB) ve "Çevresel Etiketleme" başlıklarına daha yakından bakalım hem de etkinliğin, her biri kendi dalında uzman konuşmacılarını tanıtalım istedik.

EKODesign Konferansı'nın konuk konuşmacıları ile gerçekleştirilen röportajlar ile etkinlikte de detayları ile paylaşılacak olan ulusal ve uluslararası projeler hakkında daha fazlası için YAPI Dergisi'nin Nisan ayı sayısı ile birlikte dağıtılan "YAPIDA EKOLOJİ" eki incelenebilir.


Levent Ofis Binası - Cephe uygulama detayı

Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

Binaların enerji tüketimini gösteren 'Enerji Kimlik Belgesi', 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren düzenlenmeye başlandı. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği 5 Aralık 2009'da yürürlüğe girdiğinde enerji kimlik belgesi ile ilgili düzenleme önce 1 Temmuz 2010'a, daha sonra da gerekli altyapının hazır olmadığı gerekçesiyle 1 Ocak 2011'e ertelenmişti. Uygulamayla, yeni yapılacak binalarda enerji kimlik belgesi düzenlenmesi zorunlu oldu. Yeni yapılacak binalarda belge düzenlemesi proje üzerinden gerçekleştirileceği için vatandaşların bir sorumluluğu bulunmayacak, süreç projeciler tarafından yürütülecek.

Mevcut binalar için ise vatandaşların, 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgelerini almaları gerekecek. Binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ile ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeren belge, 'yeni tasarlanan binalar' için binanın tasarımında görev alan yetkili mimar ve mühendisler, 'mevcut binalar' için ise enerji verimliliği danışmanlık şirketlerince hazırlanacak ve ilgili idarece onaylanacak. Belge, yeni binalar için yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz parçası olacak.


Ecosistema Urbano - "Philadelphia'da Kentsel Ekolojik Düzenleme"

Enerji kimlik belgesinin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu veya enerji yöneticisi tarafından muhafaza edilecek, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde bulundurulacak. Enerji kimlik belgesine bakarak bir kişi oturacağı evde ne kadar enerji tüketileceğini anlayabilecek. Böylece ev satın alırken veya kiralarken yalıtımdaki eksikliklerin anlaşılması ve buna göre karar alınması mümkün olacak.

Binanın enerji verimliliğiyle ilgili veriler, uzmanlar veya projeciler tarafından Bayındırlık ve İskan Bakanlığının web tabanlı hazırladığı BEP-TR programına girilecek. Programda, binaların metrekare başına düşen enerji tüketim miktarı ve karbondioksit salınımı hesaplanacak, binaya uygun enerji kimlik belgesini üretilecek. A'dan G'ye kadar sınıflandırılan kimlik belgelerinde, A sınıfı enerji tüketimi açısından iyi, G sınıfı da oldukça kötü durumdaki binayı ifade edecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :