Dört Cephenin Dört Mimarı YEM'de Buluştu

mimarizm.com / 16 Mayıs 2013

Konferansın ikinci sunumunu, Jacques Ferrier Architectures (JFA)'dan Stéphane Vigoureux yaptı. Toplantıya katılması beklenen ofis kurucusu Jacques Ferrier'nin yerine Hachette Livre projesini aktaran ofis yöneticisi Vigoureux, Paris kent merkezinin dışında, Vanves 'da hayata geçirilen projeye ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Başarılı mimarlarla YEM'de bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vigoureux, mimarlığın, karşılaşmalara dayalı bir hikaye olduğunu belirtti.Dünyanın en büyük yayınevlerinden Hachette Livre'e proje üretmenin politik bir yanı olduğuna dikkat çeken Stéphane Vigoureux, Vanves'daki yeni Hachette binasının, Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin inisiyatifiyle hayata geçirilen Grand Paris (Büyük Paris) projesi dikkate alınarak kurgulandığını ekledi. 

"Hachette Livre, karmaşık ve konuşkan bir yapı"

Demiryolu, yüksek yoğunluklu yapılar, stüdyolar gibi karma bir çevreye sahip proje alanı için tam anlamıyla bir ekip çalışması yürütüldüğüne değinen Vigoureux; "Bağlamı zenginleştirebilmek için işe, atölyeler ve tartışma seanslarıyla başladık. Herkes projeye ilişkin fikirlerini tek tek ortaya koydu." dedi. Projeye dokunabilmenin önemini vurgulayan mimar, bu doğrultuda farklı ölçekte maketler hazırladıklarını ve bir pafta duvarı oluşturduklarını söyledi.Hachette Livre binasının, sıradan bir hizmet ofisi olmanın ötesinde, bir yaşam ortamı sunmasını hedeflediklerini ifade eden Stéphane Vigoureux; "büyük kütüphanesi, giriş katındaki mutfağı ve 2000 metrekarelik bahçesi ile 'karmaşık ve konuşkan' bir yapı tasarladık" dedi.

'Israr ve tekrar' kavramlarının projenin önemli bir unsuru olduğuna dikkat çeken Vigoureux, 1/100 maketler üzerinden performansı sınanan perfore güneş kırıcılar ile basit ama hayati çözümler elde ettiklerini ekledi.

Konuşmasında Fransa'daki projelendirme sürecine dair bilgiler de paylaşan Vigoureux, "Bizde öncelikle projenin genel hatları belirlenir, ardından montaja yönelik ilkeler oluşturularak, prototipler hazırlanır ve izlemesi yapılır. Hachette Livre'i tasarlarken de camların, panellere dokunmadan kolaylıkla demonte edilebileceği bir sistem geliştirdik." dedi.Çuhadaroğlu ve M&N Aluminium ile birlikte, 9 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdikleri mock-up'ı paylaşan Vigoureux, "İki sene sonra, projemiz tamamlandığında, güzel bir sonuçla yeniden karşınızda olmayı ümit ediyorum." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :