Denizcilik Ruhu Bu Üniversitenin "Yapı"sında Var!

mimarizm.com / 17 Eylül 2014


Teknolojiyle birlikte değişen eğitim algısı doğrultusunda eğitim mekanları da farklı boyutlar kazanıyor. Mimari anlamda çağın ötesinde bir proje olarak dikkat çeken Tuzla'daki Piri Reis Üniversitesi, Aydan Volkan ve Selim Cengiç önderliğindeki Kreatif Mimarlık imzası taşıyor. Denizcilik alanında eğitim veren üniversitenin yapısı, adından da belli olduğu gibi gemilerden ilham alıyor.


Eğitim ve rekabet birbirlerine ters düşen kavramlar olsa da gün geçtikçe sayıları artan üniversitelerin çağın bir adım ötesinde adımlar atması kaçınılmaz oluyor. Tuzla'da konumlanan ve denizcilik üzerine yükseköğretim ve uygulamalı eğitim veren vakıf üniversitesi Piri Reis, mimarisi ve eğitim yaklaşımıyla öne çıkan üniversitelerden biri olmaya aday.


Türkiye'nin ilk BREEAM-Very Good Sertifikalı
kampüsü

60.000 m2'lik alana yayılan ve 8 bloktan oluşan bu proje Kreatif Mimarlık tarafından üç yıllık bir sürede hayata geçirilmiş. Tasarımıyla brütal bir yapı olan Piri Reis Üniversitesi, adından da anlaşılacağı gibi mimarisinde gemilerden ilham almış. Gemilerde sık kullanılan materyallerden olan ahşap, dış mekan zeminlerinde ve korkuluklarda kullanılırken; korten çeliği ise cephelerde güneş kontrol elemanları olarak uygulanmış.Türkiye'nin ilk uluslararası BREEAM-Very Good Sertifikalı yeşil kampüsü olarak kayıtlara geçecek olan proje dahilinde denizcilik, mühendislik, fen edebiyat ve iktisadi idari bilimler fakülteleri ile birçok gemi simülasyon laboratuvarı, çok amaçlı salon ve seminer salonu, öğrenci kulübü, dalga ve fırtına simülasyonu yapabilen eğitim havuzu, bilgisayar laboratuvarı, makina atölyesi yer alıyor.

Ana Omurga, yapı/fonksiyonları birbirine ilişkilendirmekle birlikte kampüs girişinden başlayıp sahil şeridinde sonlanan bir yaya aksı oluşturulmuş. Kampüsün giriş noktasında kullanıcıya sunulan bu aks üzerinde kesintisiz deniz manzarasının algılanabileceği teras, meydan ve yeşil alanlara bulunuyor.Çok amaçlı salon ve seminer salonları, kapalı spor salonu, simülasyon laboratuarları ve otopark gibi yüksek ve doğal ışık alması gerekmeyen mekanlar olabildiğince toprak altında; güneş ihtiyacı olan sınıflar, laboratuvarlar, idari bürolar, sosyal tesisler gibi öğeler ise toprak üstünde konumlandırılmış. Böylelikle taban alanını en aza indiren yerleşim, kullanıcılarına mümkün olan en fazla peyzajı sunuyor.


İç mekanlarda Koleksiyon imzası...

Piri Reis Üniversitesi'ndeki iç kurguyu yaratmak üzere Jan Wertel ve Gernot Oberfell'in ortak tasarımı olan Dilim kanepeler, Koray Malhan imzası taşıyan Guamba ve Narcissus sehpalar, Faruk Malhan tarafından tasarlanan Plato depolama ünitesi ve Laluna oturma üniteleri kullanıldı.

Üniversitenin yemekhanesinde ise Calvino masalara Cantata sandalyeler eşlik etmekte...İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :