Defne Koz'dan Gurmeleri Teşvik Eden Ödüllü Koleksiyon

mimarizm.com / 21 Ağustos 2014


Mitterteich 1400º'nin kreatif danışmanlığını yapan ünlü tasarımcı Defne Koz'un marka için hazırladığı koleksiyonlardan "Plano", Amerikan Endüstriyel Tasarımcılar Organizasyonu tarafından düzenlenen IDEA tasarım yarışmasında elde ettiği Bronz Ödül'ün ardından, Alman Red Dot Tasarım Ödülü'ne değer görüldü. Farklı mutfak kültürleri için yemek alternatiflerini keyifle sunabileceğiniz koleksiyon 64 modelden oluşuyor.


Plano koleksiyonu, uluslararası tasarım dünyasında pek çok önemli firmayla çalışmış olan Defne Koz tarafından hazırlandı. 1917 yılında Almanya'da kurulan porselen firması Mitterteich'ın "Mitterteich 1400º" markasının stratejik ve kreatif danışmanlığını üstlenen Koz, marka için profesyonel şeflere ve amatör gurmelere yönelik 4 farklı koleksiyon ve 200'e yakın ürün tasarladı. Yeni ürünler, Frankfurt'ta düzenlenen Ambiente fuarında dünyaya tanıtıldı.

Mitterteich 1400º serilerinin en genişi olan 64 parçalık Plano, dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden Red Dot'ın yanı sıra, Amerikan Endüstriyel Tasarımcılar Organizasyonu (Industrial Design Society of America - IDSA)'nın düzenlediği IDEA tasarım yarışmasında Bronz Ödül'e layık görüldü.


Profesyonel şefleri ve amatör gurmeleri teşvik eden tasarımlar

Mitterteich 1400º alt markasını porselenin pişme derecesini dikkate alarak yaratan Defne Koz, gurme koleksiyonları Ala, Onda ve Plano'nun hazırlanış sürecine ilişkin şunları söyledi:

"Profesyonel şeflerin yemek tariflerini kendilerinden dinlemekten ya da genel olarak yemeklerden bahsedişlerindeki 'tutku'dan her zaman hoşlandım. Yarattıklarını tabaklara yerleştirmelerindeki özen, sunuş için yaptıkları hazırlık ve profesyonellikleri ise kendimi konuya kaptırmamı sağladı. Bir tasarımcı için tabak hazırlamak bir grafik çalışması ya da boş bir tuval üzerine birtakım şekillerin yerleştirilmesi gibidir. Ya da resim yapmak gibi... Hatta belki de tiyatroda bir oyunun sahnelenmesidir. Ön planda, odak noktasında neyin ve kimin olacağına, geri planda neyin nasıl olacağına karar vermektir. Oyunu oynayan tek bir kişi mi seyirciyi büyüler, yoksa kalabalık bir grup sahneyi mükemmel bir harmoni ile mi doldurur?

Üç gurme koleksiyonunu; Ala, Onda ve Plano'yu tasarlarken, tabakların birer sahne, yemeklerde kullanılan malzemelerin ise bu sahnede yer alan aktörler olduğu düşüncesi ile çalışmaya başladım. Buna ek olarak Plano serisinde, çok geniş boyuttaki özel şef tabaklarından, küçük ama ‘önemli' tabaklara kadar farklı boyutlardaki ürünleri detaylı olarak çalışırken biraz daha öteye giderek, kimi zaman bu 'aktör'lere kendilerini rahatça gösterebilecekleri geniş alanlar ayırdım. Kimi zaman ise, onları 'önemli' çerçevelerle sınırlayarak sahnenin ortasına odaklandırdım. Ya da onları sahneye asimetrik olarak yerleştirdim. Yemeklerdeki ana ve diğer malzemeleri düşünerek, tariflerdeki baharatlar ile tabak üzerindeki bezemelerden oluşan 'tasarım baharatları' nın nasıl diyalog kurabileceklerini hayal ettim.

Belki de bir yerde bu üç koleksiyon, profesyonel şefler veya amatör gurmeler için bir sınama ya da bir teşvik… En özel tariflerinizi kutlamak için size en iyi sahneyi verdiğimize göre, bizleri o güzel yemeklerinizdeki yaratıcılığınız ile şaşırtın lütfen!"


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :