Daniel Libeskind'in Çatısı Üç Yılda İkinci Kez Çöktü

E. Seda KAYIM / 20 Nisan 2011


İsviçre'nin başkenti Bern'de konumlanan ve Daniel Libeskind tarafından tasarlanan bir rekreasyon merkezinin çatısı çöktü, olayda iki kişi de yaralandı. Kazanın, aynı yapının geçtiğimiz üç sene içerisinde geçirdiği ikinci çökme vukuatı olduğu bildirildi.12 Nisan tarihinde yaşanan kaza, "The Westside Shopping and Leisure Centre" isimli alışveriş ve dinlence merkezinin kapalı yüzme havuzunda meydana geldi.

100 metrekarelik havuzun üst döşemesini oluşturan alçı panel asma tavan ile üstündeki yalıtım katmanının, ankrajlarından kurtularak 10 metre yükseklikten yere düşmesi üzerine yaşanan olayda yararlananların durumunun iyi olduğu bildirildi. Olay sonrasında bir ziyaretçinin de yaşadığı şok nedeniyle müşahede altına alındığı belirtildi.BDOnline'da yayınlanan haberde, Bern'in yerel gazetelerinden "20 Minuten"a konuşan olay tanıklarından Devad Hrapic'in de ifadelerine yer verildi.

Hrapic, iki kızıyla birlikte gittiği havuzda korkunç bir gürültü ile sarsıldıklarını dile getirerek, çöken tavanın altında kalan erkek ziyaretçiyi enkazın altından bizzat çıkardıklarını vurguladı. Kazada yalnızca iki kişinin yaralanmasını "bir mucize" olarak nitelendiren Hrapic, "Tavan, kızımın durduğu yerin bir metre ötesine çöktü" diye ekledi.İsviçre'den yetkililerin soruşturmaya başladığı kaza sonrasında binanın kapalı havuzu süresiz olarak kapatıldı.

Merkezin genel müdürü Anton Gaumann, inşaat sürecinde tüm gerekliliklerin yerine getirildiğini açıklarken, Libeskind herhangi bir açıklama yapmak için soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceklerini dile getirdi.2008 yılında, üç senelik bir inşaat süreci ardından kullanıma açılan "The Westside Shopping and Leisure Centre", açılışının hemen ardından benzer bir kazaya sahne olmuştu. Merkezin yemek bölümünün çatısının çökmesi sonucunda iki çocuk yaralanmıştı.

Yapımı, yaklaşık olarak 850 milyon Türk Lirasına mal olan rekreasyon binası, yüzme havuzu dışında spa, sauna ve sinema ile alışveriş, konaklama ve yiyecek-içecek işlevlerini de barındırıyor.

Bu haber, Building Design Online'den Türkçe'ye çevrilmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :