Daha Çok JJ, Daha Az MJ

E. Seda KAYIM / 20 Ekim 2009


"Stereotype Design"dan grafik tasarımcı Mike Joyce, New York Greenwich Village'ın sevdiği tüm lokanta ve dükkanlarının teker teker Starbucks, Ralph Lauren ve, evet, Marc Jacobs gibi zincirler ve markalar tarafından ticari faaliyetten dışlanmasından ötürü mutsuzdu. Bu yüzden de küçük ama oldukça verimli bir gerilla kampanyası ile bu döngüyü geri itmeye karar verdi.

Son derece zekice tasarlanmış bir slogan ile ortaya çıkan Joyce'un duyguları tek taraflı olmasa gerek ki, "Village"ın çeşitli noktalarına dağıttığı posta kartları oldukça dikkat çekti. Üstelik de semtte yaşayan hemen herkes, onun sloganlı tişörtleri ile dolaşmaya başladı: Daha Çok Jane Jacobs, Daha Az Marc Jacobs.


Görsel: Businessweek

New York'un bu yükselen semti, uzun süredir giderek artan bir ivme ile lüksleşiyor. Joyce, 1994 yılında taşındığı Greenwich Village'da, bir zamanlar gerçekten de et paketlenen ve sonrasında ıssızlaşan Meatpacking Bölgesi'ni dolaşmayı veya Washington'da eski bir garajın içinde konumlanan geçici bir kitapçı ile karşılaşmayı sevdiğini söylüyor. Ancak tasarımcının sıkıntısı, severek gittiği neredeyse yirmi farklı lokantanın artık iş yapamadıkları veya ikiye, hatta üçe katlanan kiraları ödeyemedikleri için kapanması ile başlıyor. Yerlerine ise Malandrino, Diane von Fürstenberg, Marc Jacobs gibi lüks tüketim mağazaları açılıyor.

Joyce'un gözünden kaçmayan ise, Jane Jacobs'ın bugün hala bir mimarlık "başyapıtı" sayılabilecek "The Death and Life of Great American Cities" metni oluyor. Kendisi de bir "Greewich Village'lı" olan Jacobs kitabında, yaşadığı semt üzerinden Amerikan şehirlerinin planlaması, geliştirilmesi ve yönetilmesinde gözetilmesi gerektiğine inandığı bir faktörü vurguluyor: Kentsel çeşitlilik.


Jacobs'ın West Village Bleeker caddesindeki mağazalarından biri.

Son olarak "Biography" isimli bir diğer küçük kitapçının mekanını terk etmesi ve yerine "Yakında Burada" duyurusu ile birlikte bir diğer Marc Jacobs mağazasının açılacağının müjdelenmesi ise, Joyce'un gerilla hareketi için gerekli taşları yerlerine oturtmuşa benziyor.

Greenwich Village, kimisine göre basitçe çehre değiştiriyor olabilir. Ancak bazıları için semtin "nesli tükeniyor". Joyce'un "Daha Çok Jane Jacobs, Daha Az Marc Jacobs" protestosu ise bu noktada daha da anlam kazanıyor. Çünkü tasarımcı, bu hareketin müşterisinin Greenwich Village'ın ta kendisi olduğunu dile getiriyor. "Lüksleşme"nin gayet anlaşılabilir bir şekilde doğrudan semtin talebi olabileceği çıkarımına ise, dolaylı olarak şöyle bir cevap veriyor: "Şayet Village benim müşterim olsaydı, öncelikle parası olmazdı. Ayrıca eminim ki bu mesaja tav olurdu. Mükemmel bir pro-bono müşteri!"Meatpacking District

Semtin lüks mağazalar tarafından kuşatılmasından rahatsızlık duyan tek kişi, gerçekten de Joyce değil. Semtin bazı sakinleri, söz konusu lüksleşmenin yaşadıkları yeri mahvettiğini düşünüyor. Ancak Joyce'un "Daha az Marc Jacobs" sloganına verilen farklı tepkiler de yok değil.

Örneğin gelen bir eleştiri, Jacobs'ın da bir New York yerlisi olduğu ve 1980'lerde East Village'daki toptancılarda çalıştığı, dolayısıyla yerel ve küçükten büyüdüğü için "yayılmacı politikası"nın kötülemenin anlamsız olduğu yönünde.

"Bahsedilen karşı görüşü kesinlikle anlıyorum. Ama bu konuda söyleyeceğim iki şey var. Birincisi, niyetim hiçbir şekilde Marc Jacobs'a kişisel bir eleştiri yöneltmek değildi. Aslına bakarsanız mağaza vitrinlerinde yaptıkları şeylerin bazılarını beğeniyorum ve hem kendisinin hem de takımının yetenekli tasarımcılardan oluştuğuna inanıyorum. İkincisi, bu kadar doğrudan algılamayın! Bu sadece, Village'ın zincirler ve markalar tarafından ele geçirildiğini yansıtmak için yapılmış bir kelime oyunu! Bir üçüncü olarak da şunu eklemeli: Elbette Village'da Marc Jacobs için de bir yer var. Ama iki blok boyunca altı mağaza?! Hadi ama, bunu savunan kişinin hiç mi şahsiyeti yok?"

Ancak Joyce'u asıl şaşırtan, sıklıkla yöneltilen şu soru oluyor: "Jane Jacobs da kim?"


Bu haber Vanishing New York, Planetizen ve Treehugger'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :