Cité des Arts'a Konuk Olacak Türkiyeli Sanatçılar Aranıyor

mimarizm.com / 24 Ekim 2011

TC Kültür ve Dışişleri Bakanlıklarının himayesinde, İKSV tarafından düzenlenen "Fransa'da Türkiye Mevsimi" vesilesiyle 20 yıllığına kiralanan "Türkiye Sanatçı Atölyesi", görsel sanatlar alanında çalışan sanatçılara iki ay ile bir yıl arasında Paris'te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya devam ediyor.

Cité Internationale des Arts (Paris) misafir sanatçı programının Ocak-Nisan 2012 dönemi için başvurular kabul edilmeye başladı. İKSV tarafından yürütülen ve 2029 yılına dek kesintisiz devam edecek misafir sanatçı programına katılacak sanatçılar, yedi kişilik seçici kurul tarafından belirleniyor.


Cité Internationale des Arts - Paris


Başvuru için son gün 28 Ekim!

Banu Dicle ve Çelenk Bafra'nın danışmanlığını yaptığı misafir sanatçı programına davet edilecek sanatçıların seçimi, İKSV Yurtdışı Projeler bölümü koordinasyonunda, açık çağrı sistemiyle yapılıyor. Ocak-Nisan 2012 dönemi misafir sanatçı programına katılmak isteyen sanatçıların başvurularını, 28 Ekim Cuma günü saat 17.00'ye kadar ilgili e-posta adresine iletmesi gerekiyor.

"Fransa'da Türkiye Mevsimi" Projesi Görsel Sanatlar Koordinatörü Çelenk Bafra ile, mevsim kapsamında "Entre-Deux" başlıklı sergiye imza atan SİMİT Derneği Başkanı Banu Dicle'nin geliştirdiği "Türkiye Atölyesi" kapsamında 20 yıl boyunca Türkiye'den sanatçılar, Cité des Arts'da kendilerine tahsis edilen atölyede yaşama, üretme, özel atölyelerden yararlanma ve yapıtlarını sergileme fırsatı bulacak. Cité des Arts'ın dördüncü katında yer alan 40 metrekarelik stüdyo, iki kişilik yatak odası, mutfak, banyo, sanatçı malzemeleri için mini depo ve atölyeden oluşuyor.

Paris'te yer alan Cité Internationale des Arts, ev sahipliği yaptığı 350 sanatçıya tahsis ettiği kişisel atölyelerde iki aydan bir yıla kadar süreyle konaklama imkânı sağlıyor. Bünyesindeki sergi salonları, prova odaları, konser ve gösteri alanlarının yanı sıra, çeşitli atölyelerle sanatçılara kendilerini geliştirme ve aktif üretim fırsatı sunuyor. Çeşitli coğrafya ve disiplinlerden sanatçıları ağırlayan kurumda Almanya'nın 20, İsviçre'nin 17, Çin'in 16, Japonya'nın 14, İran'ın 4 atölyesi bulunuyor. Ocak-Nisan, Mayıs-Ağustos ve Eylül-Aralık dönemleri için her yıl üç kere gerçekleştirilecek olan sanatçı seçimlerine başvuru duyuruları İKSV'nin web sitesinden de takip edilebilecek.

Komet, Ömer Uluç, Utku Varlık, Selda Asal, İdil Biret, Handan Börüteçene, Fikret Atay ve İnci Eviner başta olmak üzere, Türkiye'den farklı kuşaklardan birçok önemli sanatçı 1965 yılından günümüze kadar, büyük ölçüde kendi girişimleriyle, Cité des Arts'a misafir oldu. Türkiye'nin kendine ait bir atölyesi olmaması sebebiyle, şimdiye kadar bu sayı diğer ülkelere kıyasla son derece sınırlı kaldı.

İKSV ve Cité des Arts işbirliğinin ardından misafir sanatçı programına katılan konuklar arasında; dünyanın en prestijli sanat etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali'nde 2009 yılında Türkiye'yi temsil eden iki sanatçıdan birisi olan Ahmet Öğüt, Milliyet Sanat tarafından 2008-2009 yılları için gelecek vaadeden ilk üç genç sanatçıdan biri seçilen Çınar Eslek, Galeri Non'a bağlı çalışan genç yazar ve sanatçı Aslı Çavuşoğlu, İzmirli genç ressam Bahar Oganer ve heykeltıraş eşi Ozan Oganer, çalışmalarını Brüksel ve İzmir'de yürüten genç multimedya sanatçısı Gökçen Cabadan, yapıtlarında cinsiyet, şehirdeki kadın ve erkek rolleriyle ilgilenen sanatçı Seda Hepsev ve eserleri, 10. İstanbul Bienali'nin yanı sıra Almanya, İtalya, Yunanistan, Tayvan, Fransa ve Lübnan'da sergilenen Burak Delier gibi güncel sanatın genç ve parlak temsilcileri bulunuyor. 2011 yılının son konuğu Özlem Sulak, Cite des Arts'daki çalışmalarını Aralık ayına kadar sürdürecek.


Başvuru şartları

- TC vatandaşı olmak 
- İngilizce veya Fransızca dillerinden birini iyi derecede biliyor olmak
- Görsel Sanatlar alanında profesyonel olarak çalışıyor olmak


Başvuru için gerekli belgeler

- PDF formatında sanatçı portfolyosu (İngilizce ve Türkçe, en fazla 6 MB büyüklüğünde)
- CV ve irtibat bilgileri (İngilizce ve Türkçe)
- Ocak-Nisan 2012 tarihleri arasındaki dört aylık süreçte Cite des Arts'ta yaşayıp çalışmasına engel olmadığını ve programa katılmaktaki amacını belirten niyet mektubu (İngilizce ve Türkçe)


Detaylı bilgi ve başvurular için:

İKSV – Yurtdışı Projeler
A: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)
Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi, No:5 Şişhane / İstanbul           
T: (212) 334 07 54; (212) 334 08 35

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :