Camp Nou Yüzünü Norman Foster ile Yenileyecek

mimarizm.com / 25 Eylül 2007

Futbolun en önemli mabedlerinden Barcelona'nın Camp Nou stadyumu yenileniyor. Katalan kulübü, 50 yaşındaki, 98 bin koltuklu Avrupa'nın en büyük stadyumunun yenileme projesi için Norman Foster ile anlaştı. Projenin bütçesi ise 250 milyon Euro olacak. Proje sonunda stadyumun kapasitesi 106 bin koltuğa çıkacak. Guardian gazetesinde Paul Hamilos imzası ile yayınlanan habere göre stadyum, Barcelona takımının ve Katalan bayrağının renklerini taşıyan seramiklerle bir renk mozağine dönüşecek.

Stadyumun dış kabuğuna ikinci bir kabuk eklemeyi planlayan Foster'ın esin kaynağı ise kentin değişik yerlerinde sıradışı çalışmaları görülebilen Barcelona'nın gözde çocuğu Gaudi. Aralarında bugünkü stadyumda sahaya çıkan ilk takım olan 1957 yılı takımının da olduğu dünün ve bugünün yıldızlarının katılımıyla yapılan tanıtım toplantısında konuşan Lord Foster, stadyumun Katalan mimar Francesc Mitjans i Miro tarafından tasarlanan orijinal asimetrik şeklini korumak niyetinde olduğunu söyledi. Proje, Norman Foster'ın 'esnek, sürdürülebilir ve ekolojik bir çözüm' olarak tanımladığı, kablolarla desteklenmiş açılabilir bir çatı da öngörüyor. Renk değiştirebilen polikarbonat ve cam karışımı panellerin oluşturduğu dış cephe ise geceleri ışık gösterileri için ya da dev bir ekran olarak kullanılabilecek. 2009 yılında başlaması planlanan projenin 2011 - 2012 sezonunun başında bitirilmesi hedefleniyor. Çalışmalar, hiçbir maçı etkilemeyecek şekilde yürütülecek.

Champ Nou, Norman Foster'in ilk stadyum projesi değil. Dört yıl gecikmeyle tamamlanabilen yeni Wembley stadyumunun tasarımında da Norman Foster imzası var. Öte taraftan Champ Nou, Norman Foster'in Barselona kent silüetine eklediği ilk anıtsal yapı da olmayacak. 1992 Olimpiyatları için tasarladığı ve yarattığı beğeni kadar da tepkiyle karşılanan 288 metre yüksekliğindeki Collserola Kulesi , kentin geniş bir bölümünden görülebiliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :