Avrupa Mimarlık Ortamında Krizin Etkileri Derinleşiyor

mimarizm.com / 14 Temmuz 2009
Avrupa Mimarlık Konseyi'nin (Architects' Council of Europe - ACE) son araştırması, mevcut ekonomik krizin mimarlık disiplini üzerindeki etkilerinin derinleştiğini gösteriyor. 2009 yılının ikinci çeyreğini dikkate alan anketin sonuçlarına göre, Avrupa genelindeki mimarlık bürolarının %62'si mevcut ekonomik krizin etkilerini "çok kötü" olarak nitelendiriyor. Bu oran, Nisan'da gerçekleştirilen anketin sonuçlarına oranla %13 oranında artışa işaret ediyor. Sonuçlarda aynı zamanda, yılın üçüncü çeyreği için mimarlık bürolarının istihdamında %23 oranında düşüş öngörülüyor.

ACE tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, 2009 yılı boyunca gerçekleştirilen ve uygulama ile uğraşan mimarlık profesyonellerinin ekonomik krizin iş yoğunlukları ve büroları üzerindeki etkilerine dair fikirlerinden yola çıkan anketlerin karşılaştırmalı sonuçlarına yer veriliyor.

On dört ayrı dilde hazırlanan sorulardan oluşan ve iki haftalık bir zaman aralığında doldurulmak üzere açılan bu anketlerin ikincisi ise 15 – 29 Haziran tarihleri arasında açıldı. Sonuçlar ise mesleki ortamdaki ruh halinin yalnızca üç ay öncesine, Nisan 2009'a kıyasla çok daha kötümser olduğuna işaret etti.

Anket katılımcılarının %62'si mevcut ekonomik durumu "kötü" ve "çok kötü" olarak değerlendirdi. Bu oran Nisan 2009'de %49'da kalmıştı. Artan kötümserliği onaylar şekilde, ekonomik ortamı "iyi" veya "çok iyi" olarak nitelendirenlerin oranı ise, Nisan sonuçlarına kıyasla neredeyse yarı yarıya azalarak yalnızca %8'de kaldı.

Yine ACE'nin raporuna göre, ekonomik krizin Eylül 2008'deki varsayımsal başlangıcından bu yana mimarlık bürolarının neredeyse üçte biri çalışan sayısında kesintiye gitti. Ayrıca Haziran anketini yanıtlayanların, önümüzdeki üç aylık dilimde büro istihdamlarında %23 oranında azaltmaya gidilmesini öngördüğü bildirildi. Öte yandan ankete katılan büroların %7'lik bir bölümü Eylül 2008'den bu yana çalışanlarını arttırdıklarını belirttiler. Ancak bu durumun mimarlar için ne büyüklükte yeni istihdam şansı yarattığı belirsiz kaldı.

ACE yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği için "kötü haber" olarak nitelendirilebilecek bu veriler üzerine politikacıları göreve çağırdı. Avrupa Mimarlık Konseyi'nin iyi kurgulanmış önlem süreçlerine katkıya hazır olduğunu belirtilerek, sürdürülebilir inşaat için kamusal yatırımın ve özellikle de mevcut yapılaşmanın enerji verimliliğinin yükseltilmesinin doğru bir başlangıç noktası olacağı vurgulandı.

ACE'ye üye tüm organizasyonların kendi üyelerini bilgilendirmeleri ve ankete davet etmeleri ile gerçekleştirilen ankete, halihazırda ACE gönüllüsü olan mimarlar da katılım göstermişti.

Anketin sonuçlarını içeren sunuma ulaşmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :