Arkitera'nın Yeni Gezgini Yola Çıkıyor

mimarizm.com / 27 Ağustos 2012

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez geçtiğimiz sene verilen ve "Türkiye'nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu" olma özelliğini de taşıyan Arkitera Seyahat Bursu'nun yeni gezgini 1 Eylül'de yola çıkıyor.

Arkitera'nın yeni gezgini  Ferhat Zeycan bursun bu seneki teması olan "düşük CO2 salımı"na uygun olarak hazırladığı rotasının tamamını sadece bisiklet kullanarak tamamlayacak ve bu şekilde ulaşımında sıfır karbon salımı yapacak.


İstanbul'dan İzmir'e "getto"ları inceleyecek


Ferhat Zeycan'ın seyahat teması, Roman mahallelerinin oluşturduğu "getto"ları mimari ve sosyal açıdan deneyimlemek. Zeycan, bu tema doğrultusunda İstanbul'dan başlayarak, Sakarya, İznik, Bursa, Bandırma, Çanakkale, Ayvalık, Dikili, İzmir olmak üzere 20 günde 9 şehri bisiklet ile gezecek.

Ferhat Zeycan'ın heyecan verici ve merak uyandıran bir önerisi de bisiklet seyahati boyunca kullanacağı "helmet cam" ile online olarak izlenimlerini aktaracak olması. Seyahati boyunca kamerası ile gezdiği yerleri, oradaki yaşantıları anbean takipçilerine aktaracak olan Ferhat Zeycan, eskiz, fotoğraf ve yazılarla da paylaşımlarını zenginleştirecek.


9 şehri "0 karbon salımı" ile 20 günde gezecek


Arkitera Gezgini seyahati ile ilgili olarak şunları söylüyor:

"Birey olarak çevreye duyarlı olmanın, aslında çevreye duyarlı bir duruş olmadığını düşünerek düşük karbondioksit salımı olgusuna ''0'' karbondioksit gibi pazarlıksız bir cevabım var. Seyahatim, Eylül ayının ilk günü İstanbul'dan başlayacak ve 20'sinde İzmir'de son bulacak. Bisikletle ''0'' karbondioksit salımı yaparak 9 ayrı noktayı gezeceğim. Sosyokültürel, sosyomimari ve birçok açıdan geçilen şehirlerin "getto" mahallerini deneyimleme ve belgeleme etkinlikleriyle beslenen bir gezi olacak.

Paylaşılan yazılı ve görsel materyallerin interaktif bir eleştiri ortamı yaratacağı düşüncesindeyim. Çıkış fikrimiz olan sadece bireysel bir duyarlılık değil, paylaşılan bir duyarlılık hedefliyorum. Kas gücünün dokunduğu yerlerle sınırlı kalmayan bir süreç olacak. Getto yani azınlık mahallelerinin bir mimarlık öğrencisi gözü ve sezgisiyle irdelenmesi ve paylaşılması seyahatimizin diğer boyutu olacak. Kentten kente gettolarda ne değişiyor, gettoların kent yaşantısındaki yeri, nerede çalışıp nerede eğleniyorlar, yerinde cevabını bulmak istediğimiz sorulardan bir kısmı. Kısacası kentin içinde sıkışmışlığın ortaya çıkardığı kesiti incelemek için 1 Eylül'de yollardayız.

İstanbul'da Tarlabaşı, Balat, Fikirtepe gibi mahalleler ilk getto duraklarımız olacak. Sonrasında Trakya sınırları içerisindeki çingene mahalleleri, Ege'ye gidildikçe farklılaşan getto mahallelerini görmeyi ve belgelemeyi umuyorum. Bu seyahatte konaklayacağım ve belgelemesini yapacağım başlıca duraklar İstanbul, Sakarya, İznik, Bursa, Bandırma, Çanakkale, Ayvalık, Dikili, İzmir. Bu kentlerin sokaklarında pedal çevirirken her ayrıntıyı belgelemek için helmetcam kullanacağız. Helmetcam ile videosunu çekip fotoğrafladığım sokakların tüm arşivi Arkitera Seyahat Bursu internet adresinden günlük olarak yayınlanacak. Duygusal değil, objektif ve çok boyutlu bir paylaşım başlatmak tek umudum."


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :