Archiprix-TR Ödül Töreni 19. Yılında Mimarlık Forumu ile Renkleniyor

mimarizm.com / 28 Kasım 2014


Türkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 19 yıldır düzenlenen Archiprix-TR'nin 2014 Ödül Töreni, 5 Aralık Cuma günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirilecek.


Yarışmanın ödül töreni bu yıl; Pritzker Jürisi'ne seçilen ünlü İtalyan mimar Benedetta Tagliabue'nin de yer aldığı Archiprix-TR 2014 jürisi, önceki yıllarda Archiprix-TR ödülüne değer görülen bugünün başarılı mimarları, akademisyenler ve 2014 ödül grubunun katılacağı geniş kapsamlı bir forumla sahiplerini bulacak.

Yapı malzemeleri sektörünün önde gelen şirketi Seranit Grup'un markalarından Serra Seramik ana sponsorluğunda Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı işbirliğinde bu yıl 19'uncusu düzenlenen Archiprix-TR 2014 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması'nın forum ve ödül töreni 5 Aralık 2014 Cuma günü 17:00-21:00 saatleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleşecek. 1 Aralık itibarı ile tüm projelerin anonim olarak YEM'de izlenebileceği 2014 yılı programı, 5 Aralık'ta ödüllerin dağıtılması ile sona erecek.

19. yılında 30 farklı üniversiteden toplam 163 proje başvurusu alarak rekor katılıma imza atan Türkiye mimarlık ortamının en uzun soluklu ve etkin yarışma platformu Archiprix-TR'nin ödül töreni bu yıl mimarlık mesleğinin eğitimi, icrası ve yarışma süreci için verimli bir tartışma ortamı yaratacak bir platform olarak tasarlandı.

Archiprix-TR Mimarlık Forumu Toplanıyor

Yarışmanın ödül töreni için geleneksel hale gelen kolokyum bu yıl akademisyenler, jüri üyeleri ve geçmiş yıllarda ödül almış günümüzün başarılı mimarlarının katılımı ile geniş bir platforma taşınıyor.

Genç mimarların mesleğe kazandırılması için etkin bir araç olan Archiprix TR'nin ödüllü mimarlarından Sait Ali Köknar (Archiprix-TR 1996 Birincisi. İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Boğaçhan Dündaralp (Archiprix-TR 1997 Mansiyon. DDRLP Mimarlık Kurucu Direktörü), Ali Özer (Archiprix-TR 2002 Birincisi. Özer Ürger Mimarlık Kurucu Ortağı), Ömer Selçuk Baz (Archiprix-TR 2002 Üçüncüsü. Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı. Archiprix-TR 2014 Jüri Üyesi) ve Hakan Demirel'in (Archiprix-TR 2006 Mansiyon. Suyabatmaz Demirel Mimarlık Kurucu Ortağı) katılımıyla gerçekleşecek forumda hem yarışmanın, hem de mimarlık ortamının geçmişten bugüne değerlendirmesi yapılacak.

Ömer Selçuk Baz, Yrd. Doç. Dr. Deniz Dokgöz, Atilla Kuzu, Ertuğ Uçar'ın yanı sıra, uluslararası düzeyde ortaya koyduğu nitelikli mimarlık projeleriyle tanınan ve bu yıl Pritzker Jürisi'ne seçilen ödüllü İtalyan mimar Benedetta Tagliabue de törende hazır bulunacak.

Archiprix-TR 2014 kapsamında ilk üç ödül, sürdürülebilirlik ödülü ve mansiyonlar dışında, Serra Özel Ödülü'ne değer görülen bir yarışmacı uluslararası mimarlık ortamını yerinde görmek üzere "Hollanda Mimari Gezisi" kazanacak.

Ödül Töreninde Tansiyon Yüksek Olacak

Archiprix-TR'nin bu yıl hayata geçirdiği bir diğer yenilik ise iki aşamalı yapılacak jüri oturumu. Ödül grubunu içeren kısa liste, bir ön seçimle belirlenecek. Ödül grubu kısa listeye girenler arasından belirlenecek ve kazananlar 5 Aralık'taki ödül töreninde açıklanacak. Seçim her yıl olduğu gibi yine anonim olarak yapılacak.

Archiprix-TR 2014 Sergisi, 1-5 Aralık tarihleri arasında, 08.30-17.30 saatlerinde Yapı-Endüstri Merkezi'nde ziyaret edilebilir. 


Archiprix-TR 2014 Ödül Töreni Programı
5 Aralık 2014, Cuma
Yapı-Endüstri Merkezi, Polat Kulesi Yanı-Fulya

16:30-17:00  Kayıt

17:00-17:30  Ödül Töreni 

17:30-18:30  Forum Meydanı: 163 Proje 170 Jüri

18:30-19:30  Ödüllü Mezunlarla Söyleşi
Moderatör: Ömer Selçuk Baz
Konuşmacılar: Sait Ali Köknar, Boğaçhan Dündaralp, Ali Özer, Hakan Demirel

19:30-21:00
Kokteyl

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :