Alice T. Friedman ile Amerikan Cazibesi Üzerine…

Filiz YAVUZ / 21 Temmuz 2010
Mimarlık tarihçisi ve Amerikan sanat tarihi profesörü Alice T. Friedman'ın yeni kitabı, "American Glamour and the Evolution of Modern Architecture / Amerikan Cazibesi ve Modern Mimarinin Evrimi" Yale Üniversitesi yayınlarından çıktı. Kitap, Morris Lapidus, Philip Johnson ve Richard Neutra gibi savaş sonrası mimarların işlerini, "cazibe" üzerinden ele alıyor.Friedman ile New York Times için konuşan Penelope Green, Julius Shulman'ın 1949 yılında Life dergisinde yayımlanan "Kaufmann Evi"nin fotoğraflarına yaptıkları gibi eleştirmenlerin, büyüleyici olana zarar vermekten hoşlandıklarını ifade ederek sözlerine başlıyor. Söyleşiye geçmeden önce de Friedman'ın, "cazibe"nin sırf estetiğe değil, aynı zamanda duygusal ve büyülü bir hassasiyete de sahip olduğu yolundaki düşüncesini aktarmadan edemiyor.

Amacının, mimari işler arasında bağlantı kurmak ve modern mimari tanımı içindeki karmaşık süreci ortaya koymak olduğunu anlatan Friedman, Green'in Edgar ve Liliane Kaufmann'ın bu evde yaşarken boşanmalarını ve sonra 1990'lı yıllar boyunca evi ayakta tutan Brent ve Beth Haris de ayrılmalarına atıf yaparak "Kaufmann Evi"nin cazibesinin orada yaşayanlar için pek de talihli olmadığını söylemesi üzerine, "Ben evin perili olduğunu düşünmüyorum. Bu ev derin bir tutkuydu, çok güzeldi; taşları, pencereleri, duvarları…" diye yanıt veriyor.

Friedman, kitabını yazarken Slim Aarons'ın "A Wonderful Time" kitabından da faydalandığını söyleyerek, "Bu kitabı seviyorum, çünkü yapmak ile ilgili. Ona konsantre oldum, çünkü bu insanları kendi habitatlarında görmek istedim. Aslında kitabı almak istiyorum, ama çok pahalı. Kitabın bir kopyası Widener Kütüphanesi'nde vardı, ben de oradan faydalanıyordum." diye konuşuyor.

"American Glamour and the Evolution of Modern Architecture" kitabının fiyatının 65 dolar olduğu bildiriliyor.

Alice T. Friedman

Wellesley Üniversitesi'nde Amerikan sanat tarihi profesörü olan Alice T. Friedman aynı zamanda bünyesinde Amerikan Sanat Çalışmaları yürütülen McNeil Programının da yöneticiliğini yapıyor. 2009-2010 yılları arasında okulun mimarlık programı müdür yardımcısı olarak da hizmet veren Friedman'ın dersleri tarih, cinsiyet ve kültür çalışmalarına da vurgu yapacak şekilde Avrupa ve Kuzey Amarika mimarlık tarihine odaklanıyor.

Haber New York Times'tan derlenmiştir.

Kitaptan fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :