Ahmet Vefik Alp RIBA Üyeliğine Seçildi

mimarizm.com / 24 Kasım 2011

Mimar ve kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp,  RIBA (Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) üyeliğine seçildi.

Enstitü genel direktörü Harry Rich ve üyelik işleri bölüm başkanı Janine Chasmer, Alp'i mektupla bilgilendirerek kutladılar. 175 yıllık RIBA'nın, Büyük Britanyalı mimarlar başta olmak üzere, 42 bin üyesi bulunuyor. RIBA üyeliği, mimarlıkta mesleki mükemmeliyet ve altın standart olarak kabul görüyor.Ahmet Vefik Alp Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 1973 yılında da Yüksek Mühendis Mimar olarak mezun olan Ahmet Vefik Alp, aynı yıl Anıtkabir'in mimarı Ord. Prof. Emin Onat'ın kürsüsüne atandı. 1977 yılında ileri etüdler ve doktora çalışması için ABD ye gönderilen Alp, 'Mimarlık ve Kentsel Psikoloji' alanındaki doktora tezini 16 ayda tamamlayarak 1979 senesinde İTÜ'deki görevine döndü.

İsviçre ve Japonya'da çeşitli mesleki çalışmalarda bulunan Alp, Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi Çevre Tasarımı Fakültesi'nde 8 yıl süren hocalığı döneminde, Başkent Riyad'daki Türkiye Büyükelçiliği'ni tasarladı ve Basra Körfezi kıyılarındaki Türk-Osmanlı mimari mirasını belgeledi.


Alp, 'Uluslararası Mimarlık Akademisi profesörlüğüne getirilirken, 1989.

1986'da AIA - Amerikan Mimarlar Enstitüsü'ne, 1995'te New York Bilimler Akademisi üyeliğine seçilen Ahmet Vefik Alp, 2000 yılında UNESCO ve UIA gözetiminde 22 ülke delegesinin oyları ile IAA (Uluslararası Mimarlık Akademisi) tarafından "Büyük Usta" mertebesine yükseltilerek madalya ile onurlandırıldı. 2001'de ise IAAEC (Doğu Ülkeleri Uluslararası Mimarlık Akademisi) üyeliğine getirildi.

TMMOB Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odasının üyesi olan Ahmet Vefik Alp halen kurucusu olduğu Alp Mimarlar Ltd. Şirketi'nde mimarlık ve şehircilik projeleri üretmekte ve Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde son sınıflar ile Mimari Proje Atölyesi'ni yürütmektedir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :