"Açık Şehir İstanbul" Kapıları Açtı

yapi.com.tr / Amber Eroyan / 15 Mart 2010
4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali (IABR) ortaklığında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle düzenlenen "Açık Şehir İstanbul" sergisinin açılışı, 12 Mart 2010 Cuma günü 18.30'da Tophane'deki DEPO/Tütün Deposu'nda gerçekleştirildi.Philipp Misselwitz ve Can Altay'ın küratörlüğünde, 4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali (IABR) "Açık Şehir: Biraradalığı Tasarlamak" ortaklığında hazırlanan etkinlikte, üç farklı sergi birarada sunuluyor.

Rotterdam Mimarlık Bienali'nden parçaları biraraya getiren "Açık Şehir Forum", aynı zamanda çeşitli konuşma, sunum ve tartışmalara ev sahipliği yapan bir platform işlevi görüyor.

Mimarlar, plancılar, sanatçılar ve aktivistlerden gelen eleştirel projeler ve konumların sergilendiği "Sığınma"da; sığınma mekânları, kentten geri çekilme, davetsiz misafirleri dışarıda tutma veya içerdekileri koruma ve kontrol etme arzusu veya ihtiyacı için oluşturulmuş mekânlar olarak tarif ediliyor. Çalışmaya Türkiye'den katılan isimler arasında EAA (Emre Arolat Architects), Boran Ekinci, Orhan Esen, Esen Karol, Nesli Kayalı, Sulukule Atölyesi ve Superpool (Selva Gürdoğan, Gregers Tang Thomsen, Marta Marszal) yer alıyor.Hollandalı sanatçı Bas Princen'in fotoğraflarından oluşan "5 Şehir Portfolyosu" ise, Türkiye ve Ortadoğu'daki kentsel değişime dair görseller sunuluyor. "5 Şehir Portfolyosu"; İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai şehirlerinin mekânsal enflasyon ve sığınma icraatları açısından nasıl birer laboratuara dönüştüklerini, çok farklı biçimlerde gerçekleşse de bir yanda aşırı yoksulluk bir yanda zenginliğin nasıl kabuklarına çekildiklerini gösteriyor.

Açık Şehir İstanbul sergisinin tasarımı, Superpool mimarlık ofisi tarafından gerçekleştirildi. Sergi, 9 Mayıs'a kadar DEPO/Tütün Deposu'nda gezilebilir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :