Absürtlük, Mimarinin Sınırlarını Zorluyor!

Filiz YAVUZ / 21 Temmuz 2009


Paradoksal çözümlerle birlikte absürtlüğün sınırları genişlerken gerçeküstücülük, çağdaş mantığı sorgulamak gibi doğrusal olmayan alternatifleri geliştiriyor. Mimari absürtlük, alternatiflerini yaratarak kuralları çiğniyor, mimari ritüelleri ve tipolojiyi yeniden tanımlıyor. Torontolu sanatçı Tom Ngo, retorik bir hünerle çizdiği mimari absürdlük senaryoları ile mimari kuralları sorguluyor.

Carleton Üniversitesi'nden master derecesini aldıktan sonra teknik çizim yardımıyla mimari absürtlükleri araştırmaya girişen Ngo şunları söylüyor:

"Toplumun genel hassasiyeti ve geleneksel uygulamalar, mimarinin evrimini yasaklıyordu. Ekonomik ve verimli oldukları gerekçesiyle geçmiş kopya ediliyor ve rutin düşünce, standart modellerin eksikliklerini koruyordu. Oysa mimarlar farklı taslaklar kullanarak yeni çözümler yaratabilirler. Benim çizimlerin tasarım / konsept kurallarını çiğniyor ve sonuç olarak ortaya sosyal yorumun tuhaf ama lezzetli bir yorumu çıkıyor."

Ngo'nun absürt mimari çizimlerinden bir kaçı şöyle:

Hayalet şehirKalıcılık ve geçiciliği bir araya getiren çizim bütünlüğe atıfta bulunuyor.Çizimlerin devamı için lütfen ilerleyiniz.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :