30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Açılıyor

mimarizm.com / 11 Kasım 2011

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece'de düzenlenecek olan 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 200 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açmaya hazırlanıyor. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Mısır Kültür Bakanı Dr. Emad Abu Ghazi'nin açılışını yapacağı İstanbul Kitap Fuarı'na yurt dışından 35 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarlar katılacak.

"Umut" temalı 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı çerçevesinde; Onur Yazarı Ferit Edgü, Çocuk Edebiyatı, Yazarların Katılımıyla Okuma Saati ve Söyleşiler, Göç'ün 50. Yılı, Yayıncılık Sektörü Profesyonel Buluşmalar başlıkları altında 200 etkinlik gerçekleştirilecek.


Onur Yazarı: Ferit Edgü
Onur yazarının Ferit Edgü olduğu ve ana temanın "Umut: düş mü, Gerçek mi?" olarak belirlendiği kitap fuarı otuzuncu yılında 20 konuk yazar, yüzlerce imza günü ve tematik etkinliklerle kapılarını açıyor.


Konuk Ülke: Mısır
Bu sene fuarın ilk dört günü (12-15 Kasım 2011) açık kalacak Uluslararası Salon'da Onur Konuğu olarak Mısır yer alacak. Mısır'dan yaklaşık 25 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri
kapsamında sinemadan edebiyata ve kültür tarihine uzanan etkinlikler gerçekleştirilecek. Mısır etkinlikleri kapsamında modern Mısır sinemasının seçkin örnekleri "Mısır Film Günleri" ile izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Necip Mahfuz'un 100. doğum yılı paneli ve konuk yazarların katılacağı söyleşiler ve imza günleri de Onur Konuğu etkinlikleri arasında yer alıyor. Gamal Gitani, Ibrahim Aslan, Yusuf Zidane, Mohammed Salmawy, Mai Khaled, Ahmed El Shahawy etkinlikler kapsamında fuara konuk olacak isimler.  Açılış gününde (12 Kasım) ayrıca, folklorik danslarını icra etmek üzere Mısır'dan gelen National Dance Troupe ekibi de bir gösteri sunacak.


Uluslararası Salon ve Telif Ajansları Özel Bölümü
Yurt dışından çok sayıda yayınevi fuarın ilk dört günü (12-15 Kasım 2011) 10 no'lu salonda yer alacak. Bu sene 35 ülkeden yayıncıların katılacağı uluslararası salonda Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Fransa, Hollanda, Hindistan, İngiltere, İran, İtalya, İspanya, Küba, Mısır, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan ve Yunanistan'dan yayınevleri bulunuyor. Ayrıca bağımsız edebiyat topluluğu LAF (Literature Across Frontiers) bünyesinde de 24 ülkeden bağımsız yayıncı, edebiyat topluluğu ve kültür merkezi yer alıyor.

Telif Ajansları özel bölümüne ise Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Norveç ve Rusya'dan önde gelen telif ajansları katılacak. Ajanslar dört gün süresince yayıncılarla bir araya gelerek profesyonel buluşmalar gerçekleştirecek.


Fuarın Konuk Yazarları
İstanbul Kitap Fuarı 30. yılında birbirinden değerli isimleri ağırlayacak. Fuarın konukları arasında İspanyol edebiyatının yaşayan en önemli isimlerinden biri olan Eduardo Mendoza, siyaset bilimci Michael Hardt, 68 hareketinin Almanya'daki isimlerinden Uwe Timm, Fransa'dan Mathias Enard ve David Boratav, İspanya'dan Nuria Amat, gazeteci Robert Fisk, Romanya Prensi Radu, Romanya'dan Irina Horea, Grete Tartler, Pavel Gheo Prose, Emin Emel, çocuk edebiyatının değerli isimleri Brigitte Labbé, John Boyne ve Oscar Brenefier yer alan isimler.


Çok Satan Kitapların Yazarları İstanbul Kitap Fuarı'nda
Türkiye'de uzun zaman çok satan kitaplar listesinde yer bulan korku gerilim kitaplarının yazarı Tess Geritsen ilk kez İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarıyla bir söyleşi ve imza gününde buluşacak. Gerilim kitapları meraklıları için fuarın diğer önemli konuklarından biri de Simon Beckett. Beckett 18 ve 19 Kasım tarihlerinde fuarda imza günüyle okurlarıyla buluşacak.


Kitap Fuarı'nın Sergileri
İstanbul Kitap Fuarı, 30. yılı dolayısıyla tüm kitapseverleri fuar geçmişine tanıklık etmeye davet ediyor. "Tüyap Kitap'ın Otuz Yılı" Sergisi kitap fuarının geçmişten bugüne Onur yazarları görselleri, fuar için hazırlanan kitaplar, kataloglar, fotoğraflar, afişler, dön kartlar, kitap ayraçları, davetiyeler ve broşürlerden oluşuyor.

Onur Konuğu Mısır kapsamında Turkuaz Sahaf'ın koleksiyonundan çıkarılan kitaplardan oluşan "Kahire - Bulak" Sergisi okurlarla buluşacak. Aynı alanda, yine Turkuaz Sahaf'ın koleksiyonundan "Mısır'da Basılan Türkiye Hakkında Ermenice Kitaplar" sergisi de fuar süresince ziyaret edilebilir. Fuardaki bir diğer sergi ise Ordu doğumlu dört sanatçının; Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Emin Öztürk, Sadık Karamustafa ve Uğurcan Ataoğlu'nun grafik ve ilüstrasyonlarından oluşan "İstanbul'dan Ordu'ya, Ordu'dan İstanbul'a" sergisi.


YEM Kitabevi'nden fuara özel imza günleri ve indirimler
YEM Yayın'ın birbirinden değerli yazarları da İstanbul Kitap Fuarı'na özel imza günleri ile okuyucularıyla buluşacak. Fuarda ayrıca, mimarlık ve yapı sektörünün uzmanlaşmış kitabevi YEM Kitabevi de özel indirimlerle okurlarını sevindirecek. Kitapseverleri bu sene 3. Salon 507 numaralı standda ağırlayacak olan YEM Kitabevi'nin imza günlerine M. Şinasi Acar, Prof. Doğan Kuban, Doğan Hasol ve Reha Günay katılacak. [Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.]


Kitap Fuarını Sosyal Medya'dan Takip Edin
Kitap fuarıyla ilgili en güncel haberleri, konuk yazarları, katılımcı yayınevlerini, imza günlerini ve etkinlik programını fuarın Facebook ve Twitter hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.


Kitap Fuarı Ziyaret Saatleri Değişti
Kitap fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. İstanbul Kitap Fuarı, kapanış günü olan 20 Kasım 2011 Pazar akşamı ise 19.00'da sona erecek.


İki fuar bir arada: ARTİST 2011
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 21. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı da kitap fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :