VitrA ile Kentin Hayalleri Ankara’da

mimarizm.com / 20 Eylül 2016
VitrA’nın yeni tartışma dizisi "VitrA ile Kentin Hayalleri", İzmir ve Adana’dan sonra Ankara’ya konuk oluyor. "Modernin İzlerini Süren Bir Başkent Olmak" başlığı altında Ankara’nın hayalinin konuşulacağı oturum, 28 Eylül’de TED Üniversitesi Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleşecek. Yekta Kopan'ın moderatörlüğünü üstlendiği etkinliğin konuşmacıları Ali Cengizkan, Hakkı Ergök ve Murat Tabanlıoğlu.

Ankara sıfırdan kurulan başkentlerden Washington, Canberra, Şandigar, Brasilia ile birlikte en önemlilerinden biri. Yirminci yüzyılın başlarında yeniden kurulan Ankara, ilk dünya savaşının ardından ulus-devletler inşa edilirken, her tür sosyal, ekonomik, politik koşulun imkansızlığına rağmen kurulan devrimci başkentlerden... Dünyada modern mimarlığın hızla yayıldığı bir dönemde, eski rejimi temsil eden kadim başkent İstanbul'un her tür mekansal ve mimari temsilinden uzakta yeni ulusun yeni mimarisi ile kurulan bir temsiliyetler mekanı.

XXI. yüzyıla gelindiğinde Ankara, kültürel ve ekonomik olarak elinden kayıp giden başkentliğini, modernin izlerini sürerek, altını çizip belirginleştirerek geri kazanmayı düşlüyor. Türkiye’nin modernleşme projesinin merkezi olan, adı modernizmle özdeşleşen kent, "modern"in kentteki izlerinin belirginleştirildiği bir başkent olmayı hayal etmekte...

Bu doğrultuda, modernin izlerini sürerek bir başkent olmayı hayal eden Ankara’nın modernist yapı stoğu ve bunların kullanımı, kamuya açılması, kültür ve eğitim başkenti olabilmek için hangi potansiyellere sahip olduğu tartışılacak. 

Ankara, Cemal Emdenfoto: Cemal Emden

VitrA ile Kentin Hayalleri
VitrA'nın tartışma dizisi “VitrA ile Kentin Hayalleri", Türkiye'deki farklı kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanıyor. Yekta Kopan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen konferanslarda, konuşmacı ve katılımcılar ile "Kentin Hayalleri" keşfediliyor. Kentte mimarlık pratiğini sürdüren ve/ya kent üzerine yaratıcı düşünen mimarların yanı sıra mimarlık dışı isimler de bu dinamik tartışmalara katılıyor. Müge Cengizkan'ın koordinatörlüğünde yürütülen program, Cemal Emden'in her kent için çektiği fotoğrafları odağına alarak ilerliyor. 7 Nisan'da İzmir'le başlayan tartışma dizisi, sırasıyla Adana, Ankara, Kayseri ve Antalya ile devam ediyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.  
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :