Ünlü Peyzaj Mimarı Martha Schwartz YEM'de

mimarizm.com / 23 Temmuz 2012
Ünlü Peyzaj Mimarı Martha Schwartz YEM'de

Grand Canal Square, Jacob Javitz Plaza, Rio Alışveriş Merkezi, Mesa Gösteri Sanatları Merkezi gibi önemli projelere imza atan ünlü peyzaj mimarı Martha Schwartz, Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) davetlisi olarak İstanbul'a geliyor. Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda düzenlenen "Sürdürülebilirliğin Yumuşak Yüzü" başlıklı konferans, 27 Eylül 2012 Perşembe akşamı saat 19:00'da YEM Etkinlik Salonu'nda gerçekleşecek.

Dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, tasarımın her alanındaki ilgililer ile bir araya getirerek, sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltmeyi amaçlayan Yapı-Endüstri Merkezi'nin yeni konuğu, Amerikalı Peyzaj mimarı ve sanatçı Martha Schwartz olacak. Konferansın moderatörlüğünü ise tasarımcı ve strateji danışmanı Gökhan Karakuş üstleniyor.

Ev aletlerinde ecoPlus felsefesiyle enerji ve su tasarrufu konusunda örnek ürünler geliştiren, artan çevre kirliliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir doğal kaynakların korunması konusunda somut adımlar atan yenilikçi teknolojiler konusunda ankastre ürünler pazarının lideri olan Siemens Ev Aletleri, mimarlık ve yapı kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalarını, ünlü peyzaj mimarı Martha Schwartz konferansına verdiği destek ile sürdürüyor.


  Grand Canal Square

Belfast University of Ulster tarafından fahri doktora derecesi ile onurlandırılan Martha Schwartz; 2006 yılında Grand Canal Square (Dublin, İrlanda) projesiyle Cooper-Hewitt 8.Ulusal Mimarlık Peyzaj Ödülü, 2009 yılında Royal Society Industry Fahri Tasarımcı Ödülü, 2008 yılında yenileme kategorisinde BALI Ödülü, 2007 yılında Chicago Athenaeum Uluslararası En İyi Tasarım Ödülü, Rio Alışveriş Merkezi (1989) projesiyle The American Society of Landscape Architects (ASLA) Merit Ödülü, 1997 yılında Jacob Javits Plaza (New York) projesiyle New York Şehri Parklar Konseyi'nden Phillip N. Winslow Landscape Design Ödülü gibi çok sayıda uluslararası ödüle değer görüldü.

Ünlü peyzaj mimarı, 27 Eylül'de YEM'de gerçekleşecek "Sürdürülebilirliğin Yumuşak Yüzü" başlıklı konferansta; peyzaj mimarlığının doğası gereği çevre sorunlarına odaklanması gerektiğinden bahsederek, bu yaklaşımın nasıl bir yer, kimlik ve aidiyet yarattığını aktaracak.

"Sürdürülebilirliğin Yumuşak Yüzü"nün sürdürülebilir toplumların gelişimine ve daha iyi çevresel koşulların oluşumuna önayak olmasını uman Schwartz, sürdürülebilirliğin unutulan kültürel boyutunu yeniden hatırlatacak.

Schwartz, peyzaj mimarlığına bakış açısını, bir bina ya da yerin sürdürülebilir bir şekilde kullanılabilmesi durumunda insanlar için değerli olması gerektiği üzerine kurmaktadır. Çevresel endişeler söz konusu olduğunda "bina" üzerine parçalanmış ve farklı açılardan yaklaşan birçok konuşmanın olduğunu düşünen peyzaj mimarı, binaların konumlandığı yerlerin daha fazla dikkate ihtiyacı olduğunu göz ardı ederek sürekli hataya düştüğümüzü belirtiyor. Schwartz, peyzaj mimarlığı mesleğinin, doğası gereği yeşil gündemin diğer aktörleriyle birlikte bütünsel bir yaklaşıma sahip olması gerektiğine inanıyor.


Martha Schwartz Hakkında

Mesleki eğitimini, Michigan Üniversitesi ve Harvard Graduate School of Design'da tamamladı. Cambridge, Massachusetts ve Londra'da ofisleri bulunan Schwartz, halen Harvard Graduate School of Design'da profesör olarak görev yapmaktadır.

Dünyaca ünlü mimarların projelerinde yer alan ve 30 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Schwartz'ın çalışmaları arasında; Jacob Javits Kongre Merkezi kentsel parkı (New York), Yerleşim ve Kentsel Kalkınma Merkezi meydanı (Washington), Manchester'da kamusal bir meydan, Mesa Gösteri Sanatları Merkezi (Ariz), Dublin Grand Canal Square, Rio Alışveriş Merkezi, Monte Laa Central Park (Viyana) bulunmaktadır.

Yenikapı Transfer Noktası tasarım yarışmasına Tabanlıoğlu Mimarlık ile birlikte katılan Martha Schwartz Partners, yarışmada finale kalan 9 ekip arasında yer almaktadır.


Program Akışı

Moderatör:
Gökhan Karakuş, Tasarımcı ve Strateji Danışmanı

18:30 – 19:00   Kayıt
19:00 – 19:05  Açılış Konuşmaları
19:05 – 20:00  "Sürdürülebilirliğin Yumuşak Yüzü" Konferansı – Martha Schwartz
20:00 – 20:20  Genel Değerlendirme ve Soru-Cevap
20:20 – 20:45  İkram

Sınırlı kontenjan nedeniyle önceden kayıt yaptırılması gereken konferans, simultane olarak İngilizce'den  Türkçe'ye çevrilecek.

Kayıt ve detaylı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :