Thierry Payet, Kent ve Sanat Söyleşileri ile Diyarbakır'da

mimarizm.com / 08 Mayıs 2015
"Kente Müdahil Olmak: Sanatçılar ve Mimarlar Dönüşümün Neresinde?"


3. Uluslararası Mardin Bienali'nin katılımcılarından Fransız sanatçı Thierry Payet, 11-12 Mayıs 2015 tarihlerinde kentsel mekâna farklı müdahale imkânlarının tartışılacağı iki farklı söyleşi için Diyarbakır'a geliyor.


Sanatçının bir kentli olarak kentsel dönüşüm ve planlama süreçlerine katılım imkânlarını Fransa'dan ve Türkiye'den örnekler ile tartışacağı söyleşiler; sanatçılar, mimarlar, şehir plancılar, ekoloji inisiyatifleri gibi sivil toplumun farklı aktörlerini kentsel meseleler üzerine birlikte düşünmek üzere bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Şehir planlama, mimari, sivil toplum ve kentsel muhalefet alanlarında düşünen ve faaliyet yürütenleri buluşturacak ilk söyleşi "Kente Müdahil Olmak: Sanatçılar ve Mimarlar Dönüşümün Neresinde?" başlığı altında 11 Mayıs Pazartesi günü saat 18:00'de Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi'nde düzenlenecek.

Kamusal alanda alternatif sanatsal ifadelerin tartışılacağı "Kamusal Alan ve Sanat: Sanatçı Kentin Neresinde?" başlıklı ikinci söyleşi ise sanatçıların ve sanat kurumlarının katılımıyla 12 Mayıs Salı günü saat 18:00'de Diyarbakır Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek.


Sanatçı hakkında:

Fizik bölümünü bitirdikten sonra çatışma konularına ilgi duymaya başlayan sanatçı, "olağanüstü durumlarda, sıradan insanlarla tanışmak" isteğiyle Londra'da Güneydoğu Asya coğrafyası üzerine eğitim alır. Ardından bir süre Kamboçya, Zaire, Ruanda ve Guatemala'da bulunur. "Barış dönemleri boyunca bazı kimseler bulundukları bölgede hikâyeler ve olağanüstü bağlantılar ortaya çıkarıyorlar ve çok az kişi zaman harcayıp bunlarla ilgileniyor" çıkarımından ve buralardaki deneyimlerinden hareketle, kişisel karşılaşmalara dayanan bir şehir metodolojisi geliştirir. Bu metodolojiyi ilk olarak Paris Metropolü üzerine hazırlanan bir kent sergisinde bilimsel küratör olarak, daha sonra da bazı şehir planlama projelerinde uygulamaya koyar. Sanatçının bire bir görüşmelerden ve yerel kaynaklardan beslenen bu metodoloji ile ürettiği projeleri, "dondurulmuş objeler değil, hikâyeler ve yerel uygulamalar" ile dünyanın farklı bölgelerine yayılmaya devam ediyor. Thierry Payet, Fransız Kültür Merkezi'nin düzenlediği bir sanatçı programı kapsamında 2013 yılında Ankara'da, 2014'te ise Mardin'de bulundu. Sanatçı, aynı zamanda Mayıs-Haziran 2015'te düzenlenecek olan 3. Uluslararası Mardin Bienali katılımcıları arasında yer alıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :