“Tasarımla Daha Güvenli Kentler” Çalıştayı

mimarizm.com / 10 Mayıs 2016
Tasarımla Güvenli Kentler adlı uluslararası projesinin pilot uygulaması için seçilen üç kentten biri olan İzmir; nasıl daha erişilebilir, güvenli ve yaşanabilir bir kent oluşturulacağını masaya yatırmak üzere, yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla bir çalıştay düzenliyor.

WRI (Dünya Kaynakları Enstitüsü) uzmanları, 2015 yılında kentlerin erişilebilirliğini ve güvenliğini iyileştirmek için tasarım ve planlama ilkelerinin yer aldığı bir kılavuz hazırladı. “Tasarımla Güvenli Kentler” adı verilen bu kılavuz, tüm dünyada yerel yönetim temsilcileri ve şehir plancılarına yol gösterici bir kaynak işlevi görüyor. Kılavuzda paylaşılan ilkelerin hayata geçmesi amacıyla Londra merkezli FIA Foundation desteğiyle dünya çapında Guadalajara (Meksika), Sao Paolo (Brezilya) ve İzmir olmak üzere üç kent belirlendi.  

Bu kapsamda 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, seminer, belediye başkanları yuvarlak masa toplantısı ve Kemeraltı Bölgesi saha gezisi olmak üzere kapsamlı bir program gerçekleştirecek.

Seminer; WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Kentsel Gelişim & Erişilebilirlik Projeleri Yöneticisi Çiğdem Çörek Öztaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe ve FIA Foundation İletişim Direktörü Avi Silverman’ın açılış konuşmaları ile başlayacak. Seminer programı WRI Kıdemli Ulaşım ve Şehir Plancısı Ben Welle, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Yard. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ebru Çubukçu ve UNICEF Ulusal Komite Direktör Yardımcısı Burcu Baraslı’nın sunumlarıyla devam edecek.

Programın ikinci bölümünde Belediye Başkanlarıyla Yuvarlak Masa Toplantısı’na geçilecek. WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Arzu Tekir’in moderatörlüğünü yapacağı yuvarlak masa toplantısı İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayacak. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Buca Belediye Başkanı Levent Priştina ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de katılımını teyit eden ilçe belediye başkanları arasında yer alıyor. 

Akabinde, seminer katılımcılarının da yer alacağı 20 kişilik bir teknik ekip ile Kemeraltı Bölgesi’nde saha çalışması gerçekleştirilecek. Bu saha çalışmasında yapılan gözlemler, ertesi gün yapılacak çalıştay ile tekrar masaya yatırılacak ve Kemeraltı’nın güvenli ve erişilebilir tasarım stratejisi ve ilkesini belirlemede kullanılacak.

Etkinliğin ilk günü, yerel yönetim, kalkınma ajansı, üniversite, STK ve özel sektörün katılımına açık olarak gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :