'Suyun Ticarileştirilmesine Hayır'

23 Şubat 2009
'Suyun Ticarileştirilmesine Hayır'

5. Dünya Su Forumu'
na karşı kurulan Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu, 5. Dünya Su Forumu'nun yapılacağı 16-22 Mart tarihlerinde karşı bir toplantı düzenliyor. Platform ayrıca, Mart ayının ikinci haftasında bir de miting düzenlemeyi planlıyor.

"Su halkındır, kapitalizmin ticari malı değildir" diyen platformun toplantı çağrısı şöyle:

"Bugün ülkemizde yaşanan onca sorun ve sıkıntının yanına yenileri eklenmekte. Açlık, yoksulluk, işsizlik, her geçen gün artmakta. Bizlere bunlar reva görülürken; yeraltı-yerüstü varlıklarımız emperyalist tekellere peşkeş çekilmekte. Bizim olan ne varsa bir bir satılmakta. Şimdi de sıra sularımızda. Bizler için susuz bir hayat ölüm demektir. Ama işbirlikçi AKP iktidarı ve düzen partileri için halka ait olan su da satılmalıdır, ticari bir mal haline dönüştürülmelidir. Eğitim, sağlık ve barınma hakkımızdan sonra şimdi de suyumuza göz dikmiş durumdalar. Köylünün dereden bahçesini suladığı suya sayaç takıldığında, evlerimizdeki su sayaçları kontörlü sayaçlarla değiştirilip, paramız olmadığında otomatik olarak sularımız kesilmeye başladığında, özelleştirme tüm vahim sonuçlarıyla ortaya çıkmış olacaktır.
İnsan hayatı için bu kadar önemli olan suyu, paralı hale getirmek akla mantığa sığar mı? İnsanı bir bardak suya muhtaç bırakmak hak mıdır, reva mıdır?
Doğaya ve insana ait ne varsa talan eden, önüne gelen her şeyi pazarda satılacak bir mal olarak gören tekeller, şimdi de tüm canlıların en temel ihtiyacı olan suya el atmıştır.

Bugün dünya üzerindeki temiz içme sularının üçte ikisini şirketler kullanıyor. Tamamıyla kar amaçlı yaptıkları üretimleriyle, insanların en doğal hakkı olan; yeterli miktarda, temiz ve kullanılabilir su hakkını da böylece gasp etmiş oluyorlar. Çünkü gün geçtikçe azalan temiz yeraltı su kaynakları, nehirler ve göller onların elinde kirleniyor, doğanın dengesi bozuluyor, bitki ve hayvan türleri birer birer yok oluyor.

Bu aç gözlü, insana ve doğaya saygısız, sömürücü anlayışın sahipleri ve onların ülkemizdeki işbirlikçileri 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında 5. Dünya Su Forumu'na katılmak için İstanbul'a geliyorlar. Peki, nedir bu Dünya Su Forumu (WWF) ve neyi amaçlar?

Dünya Su Forumu demek; enerji, tohum, inşaat, finans ve su tekelleri demek-tir, aynı zamanda bu tekellerle işbirliği halinde olan hükümetler, yerli sermaye grupları demektir. Yani Dünya Su Forumu, hayatımıza, geleceğimize göz dikmiş olan bu "dev" şirketlerin ve onların işbirlikçilerinin uluslararası yağma kuruluşu-dur. Amacı ise, tek cümleyle; Sularımızı Özelleştirmek, Ticari Mal Haline Getirmektir!

Onlar,
- bizleri temiz içme ve kullanma suyundan mahrum bırakmak için,
- yeraltı ve yerüstü temiz sularımızı gasp etmek için,
- küçük çiftçiliği ortadan kaldırıp tarımı şirketleştirmek için,
- kirli işlerinde kullanacakları enerjiyi arttırmak için,
- yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz en temel madde olan suyu daha da pahalılaştırarak
- zenginliklerini daha da büyütmek için İSTANBUL'A GELİYORLAR!

Bizleri nelerin beklediğinin farkında mıyız?

1. Üretim maliyetlerini karşılayamayan küçük çiftçiler, ellerindeki toprakları büyük şirketlere satmak zorunda kalacaklar.
2. Yaşamak için kentlere göç edecekler. Kentlerde işsizlik arttıkça, yoksullaşma daha da artacak. Yoksullaşma yayıldıkça halkın suya erişimi azalacak. Suya
erişim azaldıkça başta bebekler ve çocuklar olmak üzere yoksul halk arasında
hastalık ve ölümler artacak.
3. Tarımda kullanılan su fiyatları arttıkça, gıda fiyatları da pahalılaşacak. Bu da
ülkemizdeki açlığı daha da katlayacak.
Tüm Bunlara İzin Verecek miyiz?
Suyumuzu, belki de yaşamımızı yok edecek olan özelleştirmelere karşı çıkmak daha hayati bir önem taşıyor artık. Eğer sessiz kalırsak, her şeyi özelleştirdikleri gibi, en yaşamsal ihtiyacımız olan suyu da özelleştirecekler, evlerimize kontörlü sayaçlar takarak bize "Paran kadar su içeceksin! Paran yoksa öleceksin!" kuralını dayatacaklar.
Hayır! Buna izin vermeyelim! İşyerlerimizde, okullarımızda, mahallelerimizde, sokaklarımızda, meydanlarımızda; suyumuzu özelleştiremeyeceklerini, suyumuzu-hayatımızı satamayacaklarını haykıralım! Bir olursak, inanırsak, gücümüze güvenirsek bu alçakça planı boşa çıkarırız. Su bizimdir. Su halkındır, satılamaz! "
 
Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :