“Su Kültürü-Kent Planlaması ve Tasarım İlişkileri Alanında Yaptığım Denemeler”

mimarizm.com / 25 Nisan 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı 26 Nisan'da, “Su Kültürü-Kent Planlaması ve Tasarım İlişkileri Alanında Yaptığım Denemeler” başlıklı konuşması ile mimar-kent plancısı Baran İdil'i konuk edecek.

Baran İdil, Türkiye’de kent kültürünün ve şehircilik uygulamalarının gelişmesine yarım asırdır kesintisiz olarak yoğun emek vermektedir. Türkiye kentlerinin kıyı yaşam geleneğinin kaybolmaması adına verdiği aktif mücadelesini bir tasarım sorunsalı olarak mesleki üretimine taşıyan İdil, özellikle kıyı kentleri için kentsel tasarım projelerinin geliştirilmesi ve çeşitlenmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Mimarlığın kent yaşamına yapabileceği olumlu katkıların ortaya konması ve kent yönetimleri ile diyalog kurulması bakımından kentsel tasarım projelerinin üstlendiği kritik işlevi sadece tartışmakla kalmayıp, örneklerini de ortaya koyabilmiştir. 

Kıyı kültürünün mimarlık eğitiminde ve uygulamalarında taşıması gereken ağırlığın Türkiye’de yeterince vurgulanmaması, Baran İdil’i bu eksikliği her platformda dile getirmeye yöneltmiştir. Yarışma kolokyumlarından başlayarak sempozyum ve panellerde kapsayıcı bir mimari bilincin gelişmesi adına yaptığı tartışmalar, meslek örgütlerinde çeşitli sorumluluklar üstlenmesine yol açmıştır. İdil, 1972-73 ve 1991-1993 yılları arasında iki kez Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanlığı yapmıştır. 1987 yılındaki kuruluşundan itibaren Türkiye Serbest Mimarlar Derneği’nin çalışma komisyonlarında ve yönetimlerinde de faal görevler üstlenmiştir.

Türkiye’de mimarlık ve şehircilik yarışmalarının kurumsallaşmasında ve yarışma geleneğinin oluşturulmasında öncül katkıları olan Baran İdil, 1987 yılında Tamer Başbuğ ve Hasan Özbay ile birlikte kurduğu TH&İDİL Mimarlık bünyesinde mesleki üretimine ve yarışma projesi geliştirme tutkusuna ara vermeden devam etmektedir.

Baran İdil’in, yarım asırdır sorunlarına dikkat çektiği kıyı kültürünü geliştirmek amacıyla ürettiği projeleri, sonuçlarıyla birlikte tartışacağı “Su Kültürü-Kent Planlaması ve Tasarım İlişkileri Alanında Yaptığım Denemeler” konulu söyleşisi 26 Nisan 2018 Perşembe günü 18:00'de Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda izlenebilir.

Söyleşi tüm katılımcılara açıktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :