"Sınırları Kaldırmak / Tanımsızlık Çağında Tasarım"

mimarizm.com / 12 Eylül 2013
"Sınırları Kaldırmak / Tanımsızlık Çağında Tasarım"

FRAME Dergisi ve Tasarım Vakfı İstanbul tarafından Koleksiyon'un desteğiyle gerçekleştirilen "YAKLAŞ" isimli etkinlik dizisi başlıyor.

                          

Kent, mimarlık ve tasarımla ilgili güncel sorunları ve alternatif çözümleri konu alan etkinlik dizisi, profesyonel ve akademik çevreyi bir araya getiren paneller şeklinde kurgulandı.

Disiplinlerarası bir tartışma platformu yaratmak amacıyla düzenlenen "YAKLAŞ" panelleri, tasarım dünyasının aktörlerini, 'küresel ölçekte gelişen kavramlar ve kavramsızlıklar', 'hızlı tüketim toplumu ve üretimde kalite ilişkisi', 'kontrolsüz kentleşme karşısında optimist bir gelecek' gibi başlıklara daha yakın plandan bakmaya davet ediyor.

Etkinlik dizisinin ilk buluşması olan "SINIRLARI KALDIRMAK / Tanımsızlık çağında tasarım" paneli, 16 Eylül Pazartesi günü saat 17:00'da Koleksiyon Tarabya Merkez binasında gerçekleşecek. Panel; politik, sosyal ve ekonomik anlamda sınırların ortadan kalktığı küresel dünyanın tanımsızlık çağında, tasarım disiplinlerindeki mevcut durum ve alternatiflere odaklanacak.

Gökhan Karakuş, Şebnem Yalınay Çinici ve Erdem Dilbaz'ın konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü Özlem Yalım Özkaraoğlu üstleniyor.


"YAKLAŞ" etkinlik dizisinin önümüzdeki aylardaki programı ise şöyle:

TASARIMDA HIZLI TÜKETİM VE KALİTE İLİŞKİSİ // Ekim 2013
Mimarlık ve tasarım hızlı tüketim çağından nasıl etkilendi? Sosyal medya da bu kadar geliştikçe, her şey eleştirilmeye, kopyalanmaya çok mu müsait? Hızlı tüketim arttıkça kalite düşer mi?

DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN // Kasım 2013
Daha optimist bir gelecek hayal edebilir miyiz? Yeni ve ileri teknoloji tasarımda bir yandan zaman ve paramızı korurken, diğer yandan bir baskı mı yaratıyor? Tasarım, teknolojiyi iyi anlamda nasıl yorumlayabilir?

UÇSUZ KENTLERİN GELECEĞİ // Aralık 2013
Geçtiğimiz sene "ucu olmayan şehir" başlığı altında lanse edilen "Ekümenopolis" filmi, gelecekte İstanbul'daki kentsel nüfus artışı ve bu nüfusun getireceği negatif sonuçlara odaklanmıştı ve Türkiye'de bu anlamda bir bilinç oluşturma konusunda önemli bir adım atmıştı. Biz bu seneyi nasıl geçirdik? Kentsel tehditlerin ne kadar farkındayız?


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :