Mimarlık Tarihçisi Forsyth, Opera Binalarını Yorumluyor

mimarizm.com / 11 Aralık 2012
"Müzik Sarayları: Avrupa’nın Opera Binaları"

SALT Galata, "Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977" sergisi kapsamında ödüllü yazar ve mimarlık tarihçisi Michael Forsyth'ı ağırlıyor.

Michael Forsyth, Avrupa'daki opera binalarını ele alacağı konuşmasında, opera izleyiciliğinin sosyal, müzikal ve akustik ilişkilerine yeni bir yorum getirecek. "Palaces of Music: Opera Houses of Europe" (Müzik Sarayları: Avrupa'nın Opera Binaları) başlıklı konuşma, 18 Aralık Salı akşamı saat 18.30'da, SALT Galata'daki Oditoryum'da gerçekleştirilecek.

  
       Stuttgart için yapımı gerçekleştirilmemiş bir opera binası tasarımı


Uluslararası tanınırlığa sahip fotoğrafçı Ahmet Ertuğ'un fotoğraflarıyla desteklenecek konuşmada, Forsyth, operanın hikâyesini çeşitli açılardan inceleyecek. Oditoryumların biçimleri, boyutları ve malzemeleri ile izleyici-icracı ilişkisini ve deniz savaşlarının sahnelendiği erken dönem opera gösterilerinden Mozart'a, Verdi'ye ve Richard Wagner'in operasal fantazyalarına referansla 16. yüzyıldan günümüze müzikal gereklilikleri ortaya koyacak.

Konuşma, müzik ve opera tarihinden ilgi çekici hikâyelerle mimari ve akustik kuramı birleştirecek. Palladio'nun etkileyici Teatro Olimpico'su, Milano'nun La Scala'sı ve Paris'in Opéra Garnier'si ile Marie Antoinette'in saray tiyatrosu ve Verdi'nin "Un ballo in maschera" adlı eserinin fırtınalı hikâyesine esin veren Drottningholm'daki (İsviçre) tiyatro gibi 18. yüzyıldan kalma önemli yapılar örneklendirilecek. Forsyth son olarak Lyons, Valencia ve Oslo'daki muazzam 21. yüzyıl opera binalarını değerlendirecek.

Konuşma dilinin İngilizce olduğu etkinlik konuya ilgi duyan herkesin katılımına açık olarak düzenleniyor.


Michael Forsyth hakkında

Mimarlık eğitimini University of Liverpool'da alan Michael Forsyth, hâlen University of Bath'ta Conservation of Historic Buildings [Tarihi Yapıların Korunması] lisansüstü programının direktörlüğünü yürütüyor. Forsyth'ın "Buildings of Music: The Architect, the Musician, and the Listener from the Seventeenth Century to the Present Day" (MIT Press ve Cambridge, 1985) adlı ödüllü kitabı çeşitli Avrupa dillerine ve Japonca'ya çevrildi.

Yakın dönemde, Ahmet Ertuğ'un iş birliğiyle hazırladığı "Palaces of Music: Opera Houses of Europe ve Domes: A Journey through European Architectural History" (Ertuğ & Kocabıyık, 2010 ve 2011) adlı kitapları yayımlandı. Forsyth ayrıca, Avrupa ve Kuzey Amerika'da pek çok konferans verdi. 
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :