"AKM: 20. Yüzyıl Yapısını 21. Yüzyıla Taşımak"

mimarizm.com / 22 Ekim 2012
"AKM: 20. Yüzyıl Yapısını 21. Yüzyıla Taşımak"

"Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977" sergisi kapsamında düzenlenen etkinlikler, mimar Murat Tabanlıoğlu'nun 6 Kasım Salı akşamı SALT Galata'da, AKM yenileme projesi üzerine yapacağı konuşmayla devam ediyor.


  Hayati Tabanlıoğlu, Atatürk Kültür Merkezi'nin ilk eskizleri (1956)


1940'larda İstanbul Belediyesi, kente La Scala veya Viyana Operası gibi bir opera ve bale binası kazandırmayı tasarladı. "İstanbul Operası" olarak adlandırılan yapının temeli 29 Ekim 1946'da atıldı. 1956 yılında projenin başına getirilen mimar Hayati Tabanlıoğlu , yapının sadece bir opera ve bale binası değil, bir kültür merkezi olmasını önerdi.

AKM, Cumhuriyet sonrası Türkiye'sinde bir Türk mimar tarafından tasarlanmış az sayıda modern mimari yapıdan biri olmasının yanı sıra, aynı dönemde Avrupa'da inşa edilen benzer nitelikteki yapılarla eşdeğer bir altyapı ve donanıma sahip olmasıyla önem taşır. Ancak yapıldığı dönemin teknolojileriyle bugunkü imkânlar kıyaslandığında belli zafiyetleri olan AKM'nin, cam, aliminyum, seramik, taş gibi malzeme ve teknolojilerinin çağdaş yöntem ve ürünlerle yenilenmesi, böylece yapıya yeterlilik ve verimlilik kazandırılması planlanmaktadır.

AKM'nin gündeme getirdiği en önemli meselelerden biri, 60'lı yıllarda üretilen bu çeşit yapıların korunması ve yenilenmesidir. Günümüzde işlevlerini tam kapasite yerine getiremediği varsayımıyla açığa çıkarılan ve "yeni-eski" olarak anılan AKM ve benzeri yapıların yenilenme yöntem ve kuralları sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada hâlen birer tartışma konusudur.


Murat Tabanlıoğlu
(RIBA ve AIA üyesi)

Technische Universität Wien'da aldığı mimarlık eğitimini 1992 yılında tamamladı. Viyana'da önemli mimarlarla kazandığı deneyimle 1990 yılında İstanbul'da, babası Dr. Hayati Tabanlıoğlu ile Tabanlıoğlu Mimarlık'ı kurdu. Babasının 1994 yılında vefatına dek birçok önemli projede birlikte çalıştılar. Son beş akademik yılda, başta İstanbul Bilgi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde mimari stüdyo alanında eğitmenlik yapan Tabanlıoğlu, 1999 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında konferanslar veriyor. 2013 Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nde master jüri üyesi olan Tabanlıoğlu, ayrıca AIA ve WAF gibi uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :