Konut Konferansı 2013: "Yeni Yolar"

mimarizm.com / 19 Temmuz 2013
Konut Konferansı 2013: "Yeni Yolar"

Konut Konferansı,  dördüncü yılında barınma konusundaki yeni model arayışlarını masaya yatıracak.


                           

Yapı sektörünün bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen Konut Konferansı'nda dünyaca ünlü uzmanlar ülke ekonomisi ve Türk yapı sektörünün lokomotifi olan "konut"u, sektörün önümüzdeki dönemde yaşayacağı değişim ve dönüşümler ile birlikte mercek altına alacak. Çuhadaroğlu, Kale Kilit Dış Ticaret, Optimum Proje & Danışmanlık ve Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda; Vorne sponsorluğunda ve Ulus Yapı alt sponsorluğunda düzenlenen konferans, YEM Etkinlik Salonu'nda 21 Kasım 2013 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Konut Konferansı 2013'ün temasını ise değişen kentlerin farklılaşan barınma ihtiyaçları çerçevesinde "Yeni Yollar" teması oluşturuyor.

Tüm gün sürecek konferansın moderatörlüğünü, dünyanın birçok farklı ülkesinde bulunarak iş çözümleri yaratan, portföy stratejisi, risk yönetimi ve finansman konularında deneyimli öncü küresel gayrimenkul firması Cushman & Wakefield'in Yönetim Kurulu Başkanı, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur üstlenecek.

Gayrimenkul geliştirme sektöründe "konut"a dair gelecek vizyonlarını ortaya koymak ve tüm paydaşlara yol gösterecek yenilikleri masaya yatırmak adına "Türkiye'de Konut Sektörünün Geleceği ve Yeni Yollar" panelinde Haluk Sur'a, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve KONUTDER Başkan Yardımcısı Ali Dumankaya ile Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı ve İSGİD Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı eşlik edecek.

Konut sektöründeki yeni pazar arayışlarında konut üretimini etkileyen itici güçlerden olan ana sponsorlarımızsa alanlarındaki uzmanlıklarını Yapı-Endüstri Merkezi Organizasyon Grup Yönetmeni Banu Uçak yönetimindeki oturumda izleyicilerle paylaşacak. Çuhadaroğlu Pazarlama Müdürü Halit Güral, Kale Kilit Dış Ticaret Genel Müdürü Cavit Doğan ve Optimum Proje&Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Burak Özsaraç'ın katılacağı bu oturumda hem moderatör hem de izleyici soruları etrafında Türkiye ve yurtdışı deneyimleri, pazar konumları, ürün yenilikleri, yönetmelik uygulamaları ve disiplinlerarası çalışma tutumları masaya yatırılacak. 

Farklı alan ve ölçeklerde konut geliştirme tiplerini mercek altına almak adına Konut Konferansı bu yıl "Türkiye'den Vaka Etüdleri" bölümüne ev sahipliği yapacak. Hem yurtiçi hem de yurtdışı arenada çeşitli ödüllere layık görülen İPERA25 (Alataş Consulting&Architecture), İstanbul Inn Levent (Mental Design Works), NOXX Apartmanı (CM Mimarlık) ve Palivor Çiftliği (Oral Mimarlık) projeleri ofis direktörlerinin sunumlarıyla izleyicilerle buluşurken, Konut Konferansı 2013 kapsamında katılımcılara özel sunulacak Siemens Ev Aletleri Lounge'unda Vaka Etüdleri Sergisi yer alacak.


Orta Direği Ev Sahibi Yapmak – Mümkün mü?

Konut Konferansı 2013, dünyaca ünlü mimarlık ve geliştirme ofislerinden uzmanlar ağırlayacak. Orta ve düşük gelir grubuna kaliteli sosyal konut geliştiricisi Pocket'ın CEO'su Marc Vlessing, İngiltere'de devlet desteğiyle ilk kez konut sahibi olacaklar için gerçekleştirilen yeni bir konut programını masaya yatıracak. Vlessing bu programla, büyüyen genç neslin konut gereksinimlerinin karşılanması için kamu ve özel sektörlerin birlikte nasıl çalışması gerektiğine dikkat çekerek talep edilen ekonomik, yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımlarla genç profesyonellere yönelik kozmopolit konutları tanımlayacak.

Mutluluğu Yeniden Düşünmek

Tasarım araştırma atölyesi Cibic Workshop'ta sürdürülebilirlik, sosyal konut, ekoloji, şehircilik ve malzeme üzerine deneysel çalışmalar yürüten Aldo Cibic, Konut Konferansı 2013'ün bir diğer anahtar konuşmacısı. Cibic, 12. Venedik Mimarlık Bienali'nde ilgililerle buluşturduğu kitabı "Mutluluğu Yeniden Düşünmek"i, yeni olası topluluklar ve tasarım metotları ile birlikte konut olgusu üzerinden yorumlayacak.

Yılın Kadın Mimarından Yeni Alternatifler

İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü RIBA'nın en prestijli üç ödülü birden almış tek mimarı olan ve ayrıca 2012 yılında "Yılın Mimarı" ve "Yılın Konut Mimarı" seçilen Alison Brooks, 2013 yılında da takip edilmesi gereken önemli bir tasarımcı kimliğini Architects Journal tarafından "Yılın Kadın Mimarı" ödülünü almasıyla pekiştirdi. İngiliz mimarlığının öncüleri arasında yer alan Brooks, güzel sanatlar, mimarlık ve detayın birleştiği projelerinde yeni yollar ve tasarım alternatifleri arayışlarını paylaşarak kültürel bir olgu şeklinde ifade ettiği "kentsel konut" tanımını irdeleyecek.

Konferansın son sunumu Ağa Han Ödüllü tamassociati'den

Sürdürülebilir mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj tasarımı, katılımcı mimarlık, grafik tasarımı ve sosyal iletişim tasarımı konuları ile ilgilenerek, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve özel iştiraklar için etik ve sorumluluk sahibi projeler planlama prensibiyle çalışmalarını sürdüren tamassociati'nin Kurucu Ortağı Simone Sfriso, Konut Konferansı'nın bir diğer anahtar konuşmacısı olacak. Her projede sürdürülebilir teknolojiler, katılımcı planlama ve yerel üretim teknikleri kullanarak ödüllü birçok projeye imza atan ofis, Sudan'da inşa edilen Salam Kalp Cerrahi Merkezi ile 2013 Ağa Han Mimarlık Ödülü'nün sahibi oldu. Sfriso, tamassociati vizyonuyla basit, ortak ve ekonomik olarak tanımladığı yeni konut tasarımındaki güncel talepleri masaya yatıracak.

Konut Konferansı 2013'ü Twitter'da #konut2013 başlığı ile takip etmek, sorularla oturum ve röportajlara aktif olarak katılmak mümkün olacak. Ayrıca Konut Konferansı kapsamında yazılı kaynak yaratmak ve bilgi paylaşımına katkıda bulunmak amacı ile her yıl olduğu gibi bu yıl da Konut Gazetesi hazırlanacak. Gayrimenkul ve yapı sektörlerinin üst düzey profesyonellerine, önde gelen tasarımcılar ve mimarlara, yerel yönetim yetkililerine ulaşmak isteyen markalar için önemli bir mecra sunacak olan gazete, hem konferans katılımcılarına hem de sektörün önde gelenlerine ulaştırılacak.


KONFERANS PROGRAMI:


Günün Moderatörü:
Haluk Sur
Cushman & Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı
Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi
ULI Türkiye Başkanı
 
09:00 –  09:30  Kayıt ve Kahvaltı
 
09:30 – 09:35  Açılış Konuşması
Banu Uçak | Mimar, Yapı-Endüstri Merkezi Organizasyon Grup Yönetmeni
 
09:35 – 11:00  Türkiye'de Konut Sektörünün Geleceği ve Yeni Yollar
Ali Dumankaya | DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, KONUTDER Başkan Yardımcısı
İnanç Kabadayı | Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı, İSGİD Yönetim Kurulu Başkanı
Haluk Sur | Cushman & Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi,
ULI Türkiye Başkanı

11.00 – 11:45  Orta Direği Ev Sahibi Yapmak – Mümkün mü?
Mark Vlessing | Geliştirici, POCKET CEO'su
 
11:45 – 12:00  Kahve Arası
 
12:00 – 12:45  Konut Sektöründe Yeni Pazar Arayışları
Moderatör: Banu Uçak | Mimar, Yapı-Endüstri Merkezi Organizasyon Grup Yönetmeni
Cavit Doğan | Kale Kilit Dış Ticaret Genel Müdürü
Halit Güral | Çuhadaroğlu Pazarlama Müdürü
Mahmut Burak Özsaraç | Optimum Proje&Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı

12:45 – 13:30  Mutluluğu Yeniden Düşünmek
Aldo Cibic | Mimar, Cibic Workshop Kurucu Direktörü
 
13:30 – 14: 30  Öğle Yemeği
 
14:30 – 15:30  Türkiye'den Vaka Etüdleri *
İPERA25 – Ahmet Alataş | Alataş Architecture&Consulting Kurucu Direktörü
İstanbul Inn Levent – Salih Çıkman, Taha Alkan | Mental Design Works Kurucu Ortakları
NOXX Apartmanı – Cem Sorguç | CM Mimarlık Kurucu Mimar
Palivor Çiftliği – Emre Oral, Kerem Oral | Oral Mimarlık Kurucu Ortakları

15:30 – 16:15  Bir Kültürel Olgu: Kentsel Konut
Alison Brooks | Mimar, Alison Brooks Architects Kurucu Direktörü
 
16:15 – 16:30  Kahve Arası
 
16:30 – 17:30  Yeni Konut Tasarımında Güncel Talepler
Simone Sfriso | Mimar, tamassociati Kurucu Ortağı

* Konut Konferansı 2013 -  Siemens Ev Aletleri Lounge'unda Vaka Etüdleri Projeleri Sergisi yer alacaktır.


Konferansa katılım yalnızca davetiye ile sağlanabilecek. Konuşmacılar, konuşma içerikleri ve etkinlik programı ile ilgili gelişmeler www.konutkonferansi.com adresinden takip edilebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :