"Koku Belleği" Nedir, Neden ve Nasıl Vardır?

mimarizm.com / 29 Ocak 2014
"Koku Belleği" Nedir, Neden ve Nasıl Vardır?

Parfümör ve koku uzmanı Vedat Ozan, SALT Galata'daki konuşmasında koku kavramı, duyumsama süreci, kokunun etkileşime girdiği unsurlar ve bellekle bağlantısına odaklanacak.Foto: Vedat Ozan (2014)


Doğum öncesinden itibaren yaşamsal her durum, eylem ve duygunun depolandığı bellek bankası üzerinde koku duyusu ne gibi rollere sahiptir? "Koku belleği" nedir; neden ve nasıl vardır?

Vedat Ozan, koku-bellek ilişkisine odaklı konuşmasında koku kavramı, duyumsama süreci, kokunun nelerle niçin ve ne şekilde etkileşime girdiği konularını tartışmaya açacak. Bu bağlamda, kişisel geçmişe ilişkin kesitlerin anımsanmasında kokunun belirleyici rolü üzerinde durarak bunların kültürel bellek ile bağlantısını sorgulayacak.

SALT Galata'daki "Arşivi Parçalamak: Bir Osmanlı Ailesinde Temsil, Kimlik Hafıza" sergisi kapsamında düzenlenen "Koku ve Bellek" başlıklı konuşma, 5 Şubat Çarşamba günü saat 19:00'da SALT Galata, Atölye I-II'de izlenebilir.  


Konuşmacı hakkında:
Parfümör ve koku uzmanı Vedat Ozan (d. 1959), İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Lisanüstü Programı'nda "Koku ve Duyuların Kültürel Tarihi" adlı dersin eğitmenidir. Ozan, çalışmalarını kokucuk.com üzerinden sürdürüyor ve koku duyusu üzerine seminer, konferans ve atölyeler düzenliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :