"Kent Yaşamında Sanayi, Doğa ve İnsan: Dilovası Örneği"

mimarizm.com / 07 Aralık 2015
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün 2002 yılından bu yana aralıksız olarak sürdürdüğü Çarşamba Seminerleri bu hafta, #EmekMekan teması ile Onur Hamzaoğlu'nu konuk ediyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, özellikle İstanbul'dan kaydırılan ve yoğunlaşan plansız ve kontrolsüz sanayileşmenin doğaya ve insan sağlığına etkilerini, Dilovası ve Kandıra örneğinde incelediği öncü bilimsel çalışmaları ile tanınıyor.

Hamzaoğlu bu bilimsel çalışmaları, gelecekteki sanayi planlaması kararlarında dikkate alınması için kamuoyu ile paylaştığında, seneler süren idari ve cezai bir soruşturmayla yüz yüze kalmış. Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi halk sağlığı, akademik ve ifade özgürlüğü bağlamında bir kampanya yürütmüş, Onur Hoca'nın bilimsel çalışması gerek bilimsel uluslararası dergilerde yayınlanarak yayılmış, gerekse kolektif olarak müdahil olunan davalarda aklanmış. Bu araştırma ve mücadele 2014 yılında Yordam Yayın tarafından "Kapitalizmin Kıskacında Doğa, Toplum Ve Bilim - Onur Hamzaoğlu Olayı" adıyla kitaplaştırılmış.

Çalışmalarında halk sağlığını kirletici sanayi alanları ve ulaşım koridorları üzerinden ele alışı ile ekolojik yaşama ve çevre sağlığına da dokunan, Uluslararası Çevre Örgütü’nün 2011’in Çevre Kahramanı (Eco Heroes) Ödülü’nün de sahibi olan Onur Hamzaoğlu'nun, Çarşamba Seminerleri kapsamında gerçekleştireceği "Kent Yaşamında Sanayi, Doğa ve İnsan: Dilovası Örneği" başlıklı sunuşunun tanıtım metni şöyle: 

“Feride Aksu Tanık'ın Yönetmenliği'ni yaptığı ”Karanlıklar Şehri“ adlı kısa filmin gösteriminden sonra yapılacak sunumda doğaya ve insana rağmen sanayileşme” uygulamasının ülkemizde öne çıkan ismi haline gelen Dilovası’nda kentleşmenin ve kent yaşamının durumu bir akademisyenin ilçede yaşanan sağlık sorunlarından birini, kanserin durumunu ortaya koymasıyla ‘akademik özgürlük’ler bağlamında başına gelenler ve bir grup insanın dayanışarak yürüttükleri mücadele üzerinden paylaşılacak." 

Etkinlik, 9 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.  


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :