“Kayıp Kentin Peşinde: İzmir Selçuk Kent Makroformunun Belleklerdeki İzini Okumak”

mimarizm.com / 04 Nisan 2016
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün 2002 yılından bu yana aralıksız olarak sürdürdüğü Çarşamba Seminerleri, bu hafta #bölümden teması ile MSGSÜ öğretim üyelerinden Seher Demet Kap Yücel ve Gizem Aksümer'i konuk ediyor. 

4-7 Nisan 2016 tarihleri arasında MSGSÜ Mimar Sinan Salonu'nda sergisini de ziyaret edebileceğiniz proje sunuşunun tanıtım metni şöyle: 

“Sürekli olarak yeni kanunlar, kurallar, planlar ve yatırımlarla yeniden ve yeniden üretilen kent mekânı kentlilerin belleğinde nasıl değişir? 

Bu araştırma, şehircilik alanında kullanılmakta olan sayısal araştırma yöntemleriyle, antropoloji alanında kullanılan “rehberli gezi” (parcours commentés) tekniğini bir araya getirerek İzmir Selçuk kent makroformundaki tarihsel değişimi okumayı amaçlamaktadır. Kentsel algıyı yalnızca derinlemesine görüşmelerle, şimdiyle ilişkili olarak “istemli bellek” aracılığıyla anlamakla sınırlamak istemeyen bu araştırma, süreci “bedensel bir deneyim” olarak ortaya koymaktadır. Bu anlamda kent yalnızca sokaklar, binalar, altyapı ya da kentsel donatılardan değil, bedensel deneyimlerden de oluşmaktadır. Rehberli gezi sırasında görüşmeci, çocukluk anılarını geçirildiği bir bahçeden, eskiden oyun oynamak için kullandığı bir duvarın yanından, artık orada oturmayan bir komşusunun evinin arkasından, birgün büyük bir kavgaya karışmış olduğu sokaktan ya da bugün kafe olarak kullanılan eskiden oturduğu lojmanın bahçesinden geçerken yeniden canlanan anıları aracılığıyla yeni bir kent anlatısı ortaya koyar. Bu “istemsiz bellek”, bir anda ortaya çıkarak tam da o anının yaşandığı sıradaki durumu tasvir edebilmek için oldukça iyi bir kaynak oluşturur. 

Dolayısıyla inşa edilen bir gecekondu önleme bölgesini anlatırken o günkü siyasal konjonktürün çevredeki insanları nasıl etkilediğine kadar savrulmak ya da dönemin gündelik hayatına dair küçük anektodlar dinlemek, buna karşın bazı büyük kentsel gelişmelere dair görüşmecilerden hiçbir söz duymamak, kent tarihinin akışına dair önemli bilgiler vermektedir. Bu bağlamda bu araştırma, bellek, mekân ve planlamanın buluşmasıyla ortaya nasıl bir kent okumasının çıkacağı merakıyla yeni bir yöntem arayışını izleyicilere sunmaya çalışacaktır.” 

Etkinlik, 6 Nisan 2016 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :