Kamusal Yeşil Alanlarda Evrensel Peyzaj Tasarımı

mimarizm.com / 04 Aralık 2019
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından “Kamusal Yeşil Alanlarda Evrensel Peyzaj Tasarımı” konulu çalıştay 12 Aralık 2019 tarihinde yapılacak.

Peyzaj mimarlığı çalışmalarının temelinde yer alan evrensel tasarım kavramı, her çeşit insana, yaş grubuna, fiziksel özelliğe yönelik çalışmalar gerçekleştirmeyi hedefleyen kapsayıcı bir yaklaşımdır.
Bu bağlamda sosyal eşitlik ilkesiyle tasarlanan kamusal alanlar ya da kamusal yeşil alanlar ile evrensel tasarım kavramı birbiriyle örtüşen ve bir arada işleyen sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kamusal Yeşil Alanlarda Evrensel Peyzaj Tasarımı Çalıştayı kapsamında evrensel tasarım kavramının kamusal alan ölçeğinde ele alınarak, peyzaj mimarlığı mesleği kapsamında değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Çalıştay; üniversite, belediye, kamu ve özel sektör temsilcileri gibi paydaşların katılımıyla, kapsamlı bir katılımcı topluluğuyla gerçekleştirilecektir.

Kamusal yeşil alanlarda gerçekleştirilen planlama, tasarım ve uygulama çalışmalarının evrensel
tasarım özellikleri açısından değerlendirilmesi, ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri getirilmesi ve gelecek çalışmalar için bir yol haritası sunulması gerçekleştirilecek çalıştayın ana hedefleri olarak belirlenmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayın.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :