İstanbulSMD’den Mimarlık ve Arkeoloji Buluşması

mimarizm.com / 06 Aralık 2016
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin Kalebodur’un desteği ile birlikte SALT Galata’da düzenlediği “Mimarlık Ve…” buluşmalarının beşincisi 19 Aralık Pazartesi günü “Mimarlık ve Arkeoloji” başlığı altında gerçekleşiyor.

“Mimarlık ve Arkeoloji” buluşmasında arkeolog, yayıncı ve mimarlar bir araya geliyor. Türkiye ve dünyada kültürel varlıkların korunması alanında çalışmalar yapan öncü isimlerinden Cevat Erder, mimarlık çalışmalarında antik kent ve kazılar üzerine çalışmalar yapan Nevzat Oğuz Özer, 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkaran, çeşitli arkeoloji ve sanat yayınlarını derleyen Nezih Başgelen ve arkeolog Metin Gökçay’ın konuşmacı olarak katılacağı etkinliğin moderatörlüğünü ise Çatalhöyük Dostları Derneği kurucularından olan ve Göbeklitepe ve Çatalhöyük konferanslarının gerçekleşmesine katkıda bulunan serbest mimar ve eski İstanbulSMD yönetim kurulu başkanı Oğuz Öztuzcu üstleniyor.

Mimarlık ve Arkeoloji panelinde, antik çağdan günümüze mimarlık uygulamalarının kentin tarihini yorumlarken oluşturduğu referanslara, tarih ve çevre bilincinin önemini yapılar üzerinden tartışmaya açıyor. Ören yerleri, sit alanlarının korunması ve restorasyon çalışmalarında mimarlık ve arkeoloji disiplinlerinin etkileri ve iki disiplinin birbirinden nasıl yararlandığı panel kapsamında konuşulacak.

Kalebodur’un desteği ile düzenlenen “Mimarlık Ve…” adı altındaki paneller serisi ile İstanbulSMD, mimarlık dışındaki alanlarda çalışanlarla mimarlığı ve kentleşmeyi bir arada tartışmaya açıyor. 

“Mimarlık ve Arkeoloji” paneli 19 Aralık Pazartesi günü saat 19:00-20:30 arasında SALT Galata’da ücretsiz izlenebilir. 
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :