"İstanbul'da Yıkılmış İki Liman Mahallesi: 20. Yüzyıl Başında Balıkpazarı ve Yemiş İskelesi"

mimarizm.com / 23 Şubat 2016
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün 2002 yılından bu yana aralıksız olarak sürdürdüğü Çarşamba Seminerleri, bu dönemki ikinci buluşmada #Bölümden teması ile Murat Tülek'i konuk ediyor.

MSGSÜ Şehir ve Bölge planlama çıkışlı olan Murat Tülek, doktora çalışmalarına yine aynı üniversitede devam ediyor. Tarihsel ve ekonomik coğrafya alanında bir araştırma projesinde yer alan Tülek, büyük veritabanlarının görselleştirilmesi, GIS, interaktif haritalama gibi alanlarda çalışmakta.

"İstanbul'da Yıkılmış İki Liman Mahallesi: 20. Yüzyıl Başında Balıkpazarı ve Yemiş İskelesi" başlıklı sunuşun tanıtım metni şöyle: 

“Bu çalışma geçmişte Eminönü sahilinde yer almış, şu anda ise izlerinin büyük bir kısmı silinmiş olan Balıkpazarı ve Yemiş İskelesi mahallelerine odaklanıyor. Bizans döneminden 1950'li yıllara kadar İstanbul limanın gıda deposu ve şehrin gündelik hayatı için en önemli alanlardan birisi olan bu bölge İstanbul’un modernleşme girişimleri sırasında yıkılmıştır. Alan mekânsal tüm izlerinin kaybolmasıyla beraber kentin belleğinden de silinmiştir. Çalışmada 20. yüzyılın başından 1950'lerdeki yıkımlara kadar geçen zaman diliminde bölgenin fiziksel, ekonomik ve sosyal özelliklerinin nasıl değiştiği ve yıkılma noktasına nasıl geldiği, döneme ait ticaret yıllıkları ve kartografik kaynaklar kullanılarak üretilen haritalar yardımıyla incelenmiştir." 

Etkinlik, 24 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :