"Hayal-Et Liseli Hayalet Olma"

mimarizm.com / 20 Mart 2014
"Hayal-Et Liseli Hayalet Olma"

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) işbirliğinde, lise öğrencilerine yönelik düzenlenen etkinlik, katı bir program içinde hayatlarına yön vermeye çalışan genç insanlara, seslerini duyurabilecekleri bir platform yaratmayı amaçlıyor. Etkinlikte projeleri ile ilk 4'e kalan öğrencilere %100 burs imkanı sağlanacak.


                               

2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi ile Sanat ve Kültür Yönetimi programları son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri olarak başlatılan "Liseliler 2010'a Katılıyor!" projesi, sonraki yıllarda; "Liseliler 2010'u Değerlendiriyor!", "Liseliler Kendini ve Kentini Keşfediyor" ve "Liseliler Kendini ve Kentini Keşfediyor 2013 Mutlu Olmak için Anlat" projeleri ile süreklilik kazandı. Son iki yıldır Coca-Cola 'nın da destek verdiği proje, 2013 – 2014 Akademik Yılı'nda sekizinci kez gerçekleşecek.

Türkiye'de hayatlarının önemli bir dönemecinde sürekli sınav stresi ve yoğun baskı altında kalan liseliler, bir yandan da fırsat buldukça sanat yapmaya, kültürel konularla ve asıl içinde yaşadıkları kentin sorunlarıyla ilgilenmeye devam ediyor, bu alanda yaratıcılıklarını dile getirme ihtiyacını duyuyorlar. Son gelişmelerle birlikte açıkça gördüğümüz üzere, gerek yaratıcılıkları gerekse çevrelerine olan ilgi ve her türlü önyargıdan aşınmış yaratıcı düşünceleri ve önerileriyle önemsenmeyi hak ettiklerini gösteriyorlar. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin sekizinci yılına giren "Liseliler Projesi"ne verdiği önem, bu sesin geniş kesimlerce duyulması ve paylaşılmasına hizmet ediyor. Bu sayede, katı bir program içinde hayatlarına yön vermeye çalışan genç insanların seslerini duyurabilecekleri, kendileri gibi düşünen insanlarla iletişim ve diyalog kurabilecekleri bir ortak platform yaratmak, projenin temel amacı olarak öne çıkıyor.

Liseliler projesi kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde 246 lise ziyaret edilerek, 18.000'den fazla lise öğrencisine ulaşıldı ve bu öğrencilerle yapılan atölyeler sonucunda 544 adet eser/proje üretildi. 2013 yılında Türkiye'deki erişim alanını genişleten proje çerçevesinde Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Samsun'daki 50 okul ziyaret edilerek, yaklaşık 2000 lise öğrencisi ile tanışıldı ve 485 lise öğrencisi ile birebir atölyeler yapıldı.

Bu sene "yol ve yolculuk" kavramlarına odaklanan projede, öğrencilerden, sürekli yolda olma durumları ve sonrasında mezuniyeti izleyen hayat yolculukları paralelinde bir yol haritası hazırlamaları isteniyor. Öğrencilerin; 25 kavram, 25 mekân ve 25 karakter üzerinden hazırlayacakları yol haritalarını, sadece A noktasından B noktasına değil, geçmişten geleceğe, gelecekten geçmişe ya da şimdiki zamandan kendi istedikleri bir ana olacak şekilde tasarlamaları ve klasik kalıpların dışına çıkarak yaratıcı yönlerini göstermeleri isteniyor.

Ayrıca, Kent Atölyeleri kapsamında yapılacak Proje Yazma Etkinliği ile liselilerin, kentleri içindeki kültür ve sanat hayatında gördükleri eksiklikleri, eklemek istediklerini ve önerilerini anlatan -çerçevesi organizatörler tarafından sağlanacak- bir proje yazmaları bekleniyor.

Seçici kurulun değerlendirmesinin ardından ilk dörde kalan öğrencilere, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi ve Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümlerinden birini tercih etmeleri halinde %100 eğitim bursu verilecek.

"Hayal-Et Liseli Hayalet Olma" başlıklı etkinlik, 29 Mart Cumartesi günü Ankara, TSMD Mimarlık Merkezi'nde takip edilebilir.

Program:

10:00-10:45 
Başlangıç / Tanışma ve Proje sunumu
11:00-11:15   Oyun (Ben Kimim?)
11:15   Kendini Keşfet Atölyesi Başlangıcı
12:15  Kendini Keşfet Video Çekimleri
13:00-14:00  Yemek arası
14:00-16:00  Kentini Keşfet Atölyesi
16:00  Ayrılış  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :