Han Tümertekin Söyleşisi: “Basitin Karmaşıklığı”

mimarizm.com / 28 Şubat 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 2 Mart Cuma günü “Basitin Karmaşıklığı” başlıklı konuşması ile Han Tümertekin’i konuk edecek.

B2 Evi ile 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan Han Tümertekin’in 2 Mart Cuma günü saat 18:00’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda gerçekleştireceği “Basitin Karmaşıklığı” konulu söyleşisi tüm katılımcılara açık.

Han Tümertekin, yapı yapma eylemini ve sürecini mimari tasarımla tarif edip örgütleme konusunda tasarım aklının farklı olanaklarını sorgulayıp öne çıkaran tutumu ile Türkiye’nin çağdaş mimarlığına özgün bir perspektif tutmaktadır. Proje sürecini sürekli yeniden kavramsallaştırmak ve tasarım eyleminin soru-cevap ile sorun-çözüm ikilikleri arasındaki yaratıcı etkileşimini açığa çıkarmak üzerinden geliştirdiği mimari düşüncesi, mimarlığın yapılma biçimleri için Türkiye’de farklı olanakların her zaman olabileceğini kanıtlamaktadır.

Tümertekin’in sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de olağanüstü hızla deneyimlenen yoğun yapılaşmalar için ortaya koyduğu ölçek ve ölçeklendirme tartışması, onu hem bir eğitmen hem de bir fikir insanı olarak farklı düzlemlerde üretimlere sevk etmektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücüleri arasında yer alan Tümertekin, Harvard Graduate School of Design, Ecole Spéciale d’Architecture-Paris ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’da konuk öğretim üyeliği görevlerini üstlenmiştir.

Bodrum Mimarlık Kitaplığı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :