Gedik Üniversitesi Tasarım Buluşmaları Başlıyor

mimarizm.com / 24 Aralık 2014
Gedik Üniversitesi Tasarım Buluşmaları Başlıyor

                    


Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen Tasarım Buluşmaları, 25 Aralık 2014 Perşembe günü, Clemens Weisshaar ve Khashayar Naimanan'ı konuk ediyor.

Konferans, 15:00 - 17:00 saatleri arasında Gedik Üniversitesi Kartal Yerleşkesi, B Blok Konferans Salonu'nda izlenebilir.


Biyografiler:

Clemens Weisshaar

Münih'te yaşayan Weisshaar 1977 yılında yine bu şehirde doğmuştur. 2000 Yılında ilk tasarım şirketini kurmadan önce metal işçiliğindeki çıraklık döneminin ardından Central Saint Martins ve Royal College of Art'da ürün tasarımı bölümlerini bitirmiş ve üç yıl boyunca ünlü tasarımcı Konstantin Grcic'in yardımcılığını yapmıştır.

'Sayısal tasarımcıların gelecek kuşağının öncüleri' (FORM Dergisi), 'tasarımcıların yeni kuşağının poster çocukları'  (International Herald Tribune) olarak da tanımlanan Reed Cram ile birlikte kurdukları ve de Naimanan'ın da iş ortaklığı yaptığı Kram/Weisshaar ise tasarım alanında yükselen bir yıldız olarak öne çıkmaktadır. Kram/Weisshaar'ın önemli tasarımları arasında Prada Epicenter'ların teknolojik altyapısı (2001-2004), Breeding Tables (2003), HYPERSKY (2006) ve OUTRACE (2010) sayılabilir. İşleri dünya çapında sergilenmiş olan bu ikilinin, Weil am Rhein'daki Vitra Design Museum,  New York'taki Museum of Modern Art ve Paris'teki Centre Pompidou'nun kalıcı derlemeleri arasında da işleri bulunmaktadır.

Ayrıtılı bilgi için tıklayınız.


Khashayar Naimanan

1976 Yılında Londra'da doğan ve de 15 yaşında erken dönem grafiti yazarlarından etkilenerek bu alanda kendisini 1990'lı yıllarda 'Londra Yeraltı'nın birkaç Kral'ından birisi kılacak olan grafiti kariyerine başlayan Khashayar Naimanan, ilk olarak 1996-1999 yılları arasında Central Saint Martins'de ürün tasarımı okudu. Buradan bir metal işliğinde çıraklık yapacağı Münih'e geçen Naimanan Royal College of Art'daki yüksek lisans çalışması sırasında Vitra Tasarım Müzesi tarafından düzenlenen Blueprint Yarışması'nı kazanmıştır. RCA'den 2003 yılında mezun olduktan sonra ise 'incognito' (tedbili kıyafet) adlı yemek takımı tasarımı Porzellan-Manufaktur Nymphenburg tarafından üretilmiştir (2005). Londra ve Münih'te yaşayan Naimanan aynı zamanda Kram/Weisshaar'ın iş ortağı olup yakın zamandaki sergileri Londra Design museum, New York Modern Sanatlar Müzesi, MOMA, Kuduş'teki İsrail Müzesi ve Messe Frankfurt'ta sergilenmiştir.

Ayrıtılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :