Enerji 4.0 : Zonguldak | Çatalağzı | Işıkveren

mimarizm.com / 21 Mayıs 2018
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Tasarım Yüksek Lisans Stüdyosu'nda, Ömer Selçuk Baz yürütücülüğünde gerçekleştirilen çalışmaların final sunumu 28 Mayıs'ta Santral İstanbul kampüsünde izlenebilir.

Yürütücülüğünü Ömer Selçuk Baz'ın yaptığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Stüdyosu'nun final sunumu 28 Mayıs Pazartesi günü saat 16.00'te Santral İstanbul kampüsü, Kazan Dairesi 4'teki Yüksek Lisans Stüdyosu'nda yapılacak. Enerji 4.0 - Zonguldak | Çatalağzı | Işıkveren başlıklı sunum, dışarıdan katılıma açık olarak gerçekleşecek. 

Sunum İçeriği:
Stüdyo, enerji konusunda son derece spesifik ve gerçek bir probleme eğilmektedir: Enerjinin üretimi, sürekliliği, mekansallaşması gibi başlıkların araştırılması hedeflenmektedir. Mimari olarak ise enerji ve enerji yapılarının coğrafya ile çeşitli katmanlarda kurduğu ilişkiye odaklanmaktadır.

Enerji kaynaklarının değişimi, buna bağlı üretim motivasyonlarının değişimi, büyüyen ölçek, mekan, kent ve değişen sosyal strüktür bu çerçevede başlıca inceleyeceğimiz konulardır.

Enerji konusu taranarak anlaşılacaktır; bu konunun dünya ve ülke ölçeğinde bugüne kadar takip edilebilecek izleri ve gelecek projeksiyonları incelenecektir. Tüm bu çerçeve içinden bir durum olarak Zonguldak bölgesi, bölgede yer alan Çatalağzı bölgesi ve Işıkveren Santrali örneklerinin irdelenmesi stüdyonun çerçevesini oluşturacaktır.

Stüdyonun hedefi, kolektif bir grup çalışması ile kavraması çok güç büyük bir ölçekten Zonguldak ve Çatalağzı ölçeklerine kadar inerek farklı büyüklük ve örgütlenme düzeylerinde enerji, mimarlık, kent ve kırsal alan arasındaki potansiyel ilişkilere odaklanmaktır. Bu çalışma sonucunda dönem içindeki araştırmaları, stratejileri ve senaryoları içeren bir kitap çıkarılması ve sergi yapılması hedeflenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :