EKODesign 2016: “Yeni Nesil Yeşil”

mimarizm.com / 25 Nisan 2016
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen EKODesign Konferansı’nın teması ‘Tasarım 4.0: Yeni Nesil Yeşil’ olarak belirlendi. Jonas Lundberg, Luca Molinari, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Prof. Dr. Pınar Mengüç, Emre Gürsoy, Alper Derinboğaz gibi ‘yeşil tasarım’la ilgili önemli isimlerin katılacağı konferans, 26 Nisan Salı günü YEM’de gerçekleşecek.

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından yeni nesil düşünme biçimleriyle “Sürdürülebilir tasarım ve kentleşme” kavramlarının önünü açmak, sürdürülebilir kentleşme politikalarını değerlendirerek yapı sektöründe farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen EKODesign Konferansı, bu yıl “Tasarım 4.0: Yeni Nesil Yeşil” temasıyla gerçekleşecek.

Poncebloc sponsorluğunda, YAPI Dergisi bilgi sponsorluğunda, ÇEDBİK, GYODER, İNDER, ICVB, Türkiye İMSAD ve ULI Türkiye'nin destekleriyle 26 Nisan Salı günü YEM’de düzenlenecek etkinlik; mimar, tasarımcı, mühendis, akademisyen, iletişimci, peyzaj mimarı, şehir plancısı ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri gibi çok farklı alanlardan isimleri bir araya getirecek.  

“Tamamen bağlantılı olan bir dünyaya doğru ilerlerken, hayatımızı verimli sürdürebilmemiz için yeni nesil araçlar neler olacak?” diye soran EKODesign 2016; Jonas Lundberg, Luca Molinari, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Prof. Dr. Pınar Mengüç, Emre Gürsoy, Alper Derinboğaz gibi ‘yeşil tasarım’la ilgili önemli isimleri ağırlayacak.

Akıllı Bir Ekolojik Mimariye Doğru 

EKODesign 2016’nın anahtar konuşmacısı, Urban Future Organization’ın Uluslarası Tasarım Yöneticisi Jonas Lundberg olacak. Etkinliğin açılışını “Hayatta” başlıklı sunumuyla yapacak Lundberg, “Günümüz ve geleceğin şartları ile uzlaşabilmek için teknolojik evrimleri kucaklamalı ve yeni durumumuzu gözden geçirmeliyiz.” diyerek, “Tasarım 4.0: Yeni Nesil Yeşil” temasını doğa, insan ve teknoloji arasındaki ilişkiyi mercek altına alarak yorumlayacak.

Yeniden Kullanım Sanatı

Cornell Üniversitesi Roma Mimarlık, Sanat ve Planlama Bölümü öğretim üyesi, mimarlık kuramcısı ve tarihçisi Luca Molinari ise, geleceğin mimarlık yöntemlerini, muhtemelen insanlık tarihinin en eski ve sürdürülebilir alışkanlığı olduğunu söylediği “yeniden kullanma” konsepti üzerinden sorgulayacak. 

Kentsel sorunlara oyun mu cevap olacak? 

Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı (BUG) ve Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı’nın kurucu direktörü Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ile, yeni medya ve mimarlığı bir araya getirdiği işleriyle tanınan yüksek mimar Alper Derinboğaz da ‘oyun’ kavramı üzerine konuşacak. “Tasarımın Yeni Oyunları” başlıklı oturumda, çevre dostu tasarım ve yapımı yaygınlaştıran en yeni nesil araçlardan biri olarak konumlanan “oyun” kavramının, nasıl çağımızın belirleyici kavramlarından birine dönüştüğü sorgulanacak. 

YAPI Dergisi özel seçkisi 

YAPI Dergisi Seçkisi panelinde, ÖzÜ SCOLA Binası “Anatomik Bir Vaka Etüdü” olarak ele alınacak. YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Y. Mimar Yasemin Keskin Enginöz’ün moderatörlüğünü üstlendiği; EÇEM Direktörü Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Y. Mimar Yasemin Somuncu, B-Design’dan mimar Emre Gürsoy, Özyeğin Üniversitesi Teknik Hizmetler Müdürü Saadet Özkan ve Özyeğin Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Direktörü Nergis Uyan Akbay'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, ÖzÜ SCOLA binası boydan boya kesilerek ‘anatomik’ müdahaleler yoluyla gözlemlenecek. Böylece, hem enerji verimli bir mimari yapıyı anlamak, hem enerji etkin/düşük maliyetli yapı üretme sürecini incelemek, hem de bu süreci ve mekânı tasarlamak için gereken yaklaşımı ve süreci analiz etme fırsatı bulunacak. 

Yeni nesil mimarlar

Yeni neslin temsilcilerini serbest kürsü formatında bir araya getirecek olan bu oturumun konuşmacıları ise; EPITOME Collaborative Network Kurucu Ortakları Cemal Koray Bingöl, Deniz Tümerdem, Gamze Gündüz, SUPER EIGHT Ortağı Bilge Kobaş, ABOUTBLANK Kurucu Ortağı Erhan Vural ile ATÖLYE Labs Kurucu Ortağı ve Tasarım Yöneticisi Engin Ayaz olacak. 

EKODesign 2016

EKODesign Konferansı 2016, sosyal medya üzerinden #ekodesign2016 etiketiyle takip edilebilecek. Ayrıca twitter.com/YEMEtkinlik ve facebok.com/YEMEtkinlik sayfasından “Yeni nesil yeşil sizce nedir?” sorusuna yanıt vererek, sosyal medya yarışmasına katılmak mümkün olacak. 


KONFERANS PROGRAMI:

09:00-09:30  KAYIT 

09:30-10:15  HAYATTA
Jonas Lundberg, Urban Future Organization Uluslararası Tasarım Yöneticisi 

10:15-10:55  YENİ NESİL YEŞİL ÜZERİNE SERBEST KÜRSÜ

Ölçekler Arası Sürdürülebilirlik 
Cemal Koray Bingöl, Deniz Tümerdem, Gamze Gündüz - EPITOME Collaborative Network Kurucu Ortakları

Aklın Yolu Bir(0) Değil 
Bilge Kobaş, Super Eight Ortağı 

10:55-11:15 KAHVE ARASI

11:15-12:00 TARTIŞMA OTURUMU | “Bütünleşik Bina Tasarım Yaklaşımının Türkiye Ortam ve Koşullarına Uyarlama Süreci”
Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

12:00-12:45 TASARIMIN YENİ OYUNLARI  
Alper Derinboğaz, Yüksek Mimar, Salon Kurucusu
Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak, Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuarı (BUG) & Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı Kurucu Direktörü

12:45-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ

14:00-15:00 YAPI DERGİSİ ÖZEL SEÇKİSİ | “Anatomik Bir Vaka Etüdü: ÖzÜ SCOLA Binası”
Moderatör: Yasemin Keskin Enginöz, YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni 
Emre Gürsoy, B Design Mimarlık Yönetici Ortağı
Nergis Uyan Akbay, Özyeğin Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Direktörü
Prof. Dr. Pınar Mengüç, Özyeğin Üniversitesi Enerji Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü
Saadet Özkan, Özyeğin Üniversitesi Teknik Hizmetler Müdürü
Yasemin Somuncu, Özyeğin Ünversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Kıdemli Araştırmacı 

15:00-15:45 YENİDEN KULLANIM SANATI: BASİT ŞEYLERLE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAMAK
Luca Molinari, Mimar, Eleştirmen, SUN Napoli ve Cornell University Roma Çağdaş Mimarlık Tarihi ve Kuramı Öğretim Üyesi

15:45-16:15 YENİ NESİL YEŞİL ÜZERİNE SERBEST KÜRSÜ

Doğal-Yapılı Çevre Sürekliliği
Erhan Vural, ABOUTBLANK Kurucu Ortağı 

Bir Yukarı Dönüşüm (Upcycling) Hikayesi
Engin Ayaz, ATÖLYE Labs Kurucu Ortağı ve Tasarım Yöneticisi

16:15-16:30 SOSYAL MEDYA YARIŞMA SONUÇLARI 
 

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :