Dünyaca Ünlü Mimarlık Kuramcısı Charles Jencks YEM'de

20 Kasım 2009
Dünyaca Ünlü Mimarlık Kuramcısı Charles Jencks YEM'de Yapı-Endüstri Merkezi, dünyanın önde gelen tasarımcı, mimarlar ve mühendislerini ilgilileri ile bir araya getirerek sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltmek ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmak amacıyla dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor. Ünlü mimarlık teorisyeni, tasarımcı ve peyzaj mimarı Charles Jencks, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda, Yapı-Endüstri Merkezi'nin konuğu olarak Türkiye'ye geliyor.

Postmodernizmi mimaride kavramsal olarak tanımlayarak gündeme oturtan Charles Jencks, 23 Aralık 2009'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde vereceği "Kritik Modernizm" başlıklı konuşmasında bu gün yaşadığımız kentsel, ekonomik, politik gelişimin mimarlığa yansımasını, küresel ısınma da dahil olmak üzere tüm boyutları ile tartışacak. Yalnızca mimarların, tasarımcıların, mimarlık ve sanat tarihçilerinin değil bu günün dinamiklerini kavramak isteyen her kesimden izleyicinin ilgisini çekecek olan konuşmasında Jencks, ilk kez telaffuz edişinin üzerinden 30 yılı aşkın zaman geçmiş olan post modernizm'i irdeleyecek. Charles Jencks konferansı Suha Özkan tarafından yönetilecek.

Charles Jencks

Amerikalı mimarlık kuramcısı, peyzaj mimarı ve tasarımcı Charles Jencks 1939 yılında doğdu. Modernizm ve postmodernizm üzerine yazdığı eleştirel kitapları mimarlık camiası başta olmak üzere geniş çevrelerde yankı buldu. Eğitimine Harvard üniversitesinde İngiliz Edebiyatı bölümünde başlayan Jencks 1965'de aynı üniversitenin tasarım lisans programını tamamladı. Londra University College'da mimarlık tarihi doktorası yapan Jenks'in 1977'de kaleme aldığı "Post Modern Mimarlığın Dili", postmodernizm kavramının mimarlık içinde kullanılıp yaygınlaştırılmasında çok önemli olduğuna inanılıyor.

Aynı zamanda İngiliz peyzaj mimarisinin önde gelenlerinden isimlerinden biri olan Jencks, mobilya tasarımı ve heykel yapıyor.

Program:

18.30–19.00 Kayıt
19.00-19.05 Suha Özkan Sunuş
19.05–20.00 "Kritik Modernizm" Konferansı, Charles Jencks
20.05- 20.20  Suha Özkan – Charles Jencks Genel Değerlendirme ve Soru Cevap

Sınırlı kontenjan nedeni ile simultane olarak İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecek olan konferansa katılmak için kayıt yaptırmanın gerekli olduğu bildiriliyor.

Charles Jencks'in kitapları yayınevi John Wiley'nin desteği ile, konferans haftası boyunca YEM Kitabevi Şubeleri' nden ve www.yemkitabevi.com adresinden %25 indirimli olarak satın alınabilecektir.

Yapı -Endüstri Merkezi

Yapı-Endüstri Merkezi, yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezidir. 1968'den beri yapı sektöründe mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan profesyonel yöneticiler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve yapı malzemesi kullanıcısı tüm kesimlere hizmet vermektedir. Yapı Bilgi Merkezi, YEM Yayın ile yayınladığı sektörel yayınları, YEM Kitabevi, yapı malzemeleri ve teknolojilerinin sergilendiği YAPI Fuarları, yıl bütününe yayılan çeşitli organizasyonları,  2001' den bu yana hizmet veren kapsamlı ve uzmanlaşmış portalı yapi.com.tr, mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org ile sektörün temel taşlarından birini oluşturmaktadır.

Siemens Ev Aletleri

Siemens Çağrı Merkezi: 444 66 88                                

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :